Од јули оваа година се намалуваат цените за роаминг услугите во регионот, поточно во Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и Босна и Херцеговина. Оваа одлука е донесена на Вториот дигитален самит за Западен Балкан одржан во Белград. Претставници на министерствата го потпишаа договорот, а веќе е започната и работата на регулаторното тело кое ќе […]

Прочитај повеќе

Министерството за информатичко општество и администрација е домаќин на своите колеги од регионот. Покрај министрите и владини претставници од државите од Западен Балкан во Скопје се и еврокомесарката за дигитална економија и општество Мариа Габриел и министерот за дигитални политики, телекомуникации и медиуми на Грција, Никос Папас. Министерот за информатичко општество и Дамјан Манчевски ја претстави […]

Прочитај повеќе

Нов инвестициски фонд од 40 милиони долари ќе ги таргетира балканските земји во потрага по нови иновативни стартапи, пишува Netokracija, повикувајќи се на разговор со еден од партнерите на фондот. Неименуваниот фонд ќе вложува стотици илјади евра во регионалните стартапи во рана, seed фаза, и по неколку милиони евра за понатамошен развој. Интересно е што […]

Прочитај повеќе

Популарниот сервис за персонализиран превозник, Uber, се очекува да наскоро да пристигне и во Хрватска. На четврти мај на конференцијата OMGcommerce 2015 се очекува официјално Uber да го објави својот влез во земјата, вели Netokracija. Uber е присутен во 55 држави и 200 градови, а во регионот покрај Загреб ново претставништво ќе отворат и во […]

Прочитај повеќе

Во Македонија Аndroid е најпопуларната платформа, а iPhone е најпопуларниот телефон, се вели во анализата направена од мрежата за мобилно рекламирање во Јужноисточна Европа, ClickAttack. Извештајот е направен со податоци од нивната мрежа. Тоа што е интересно е што само Црногорците повеќе користат мобилни од Македонците, и го користат подолго од другите балкански земји кои […]

Прочитај повеќе

Oд 30-ти јуни ќе се намалат цените на регионални роаминг разговори, извести Агенцијата за електронски комуникации. Како што беше договарано претходно помеѓу балканските соседи, Македонија, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, ќе се обидат да ги намалат роаминг цените за да бидат во чекор со Европската унија која сака целосно да ги укине високите […]

Прочитај повеќе

На Балканот започнува да се развива нова, енергична стартап култура, констатира New York Times, во интервју со повеќе основачи на стартапи и акцелератори од регионот. Се чини дека барем за сега главни раздвижувачи во регионот се Србија, Романија и Бугарија и неколку акцелератори финансирани од Европската Унија. Најголема предност на стартапите во регионот се ниските […]

Прочитај повеќе

По првичната најава, во понеделникот во Будва, Македонија, Црна Гора, Србија и Босна и Херцеговина потпиша договор за заеднично намалување на роаминг цените. Цените ќе се намалуваат по примерот на Европската Унија која реши да ги избрише прескапите роаминг услуги кои ја ограничуваат комуникацијата помеѓу државите. Бидејќи четирите балкански држави не се во ЕУ, беше […]

Прочитај повеќе

Oткако отвори своја е-продавница во Македонија, Србија и Бугарија, Market Konekt сега се проширува и во Албанија. Продавницата ќе им понуди на локалните и регионалните бизниси, околу 5.900, да тргуваат со 100.000 различни производи и преку различните границите. Основачот на е-продавницата, R3 Infomedia, вели дека бизнисите ќе можат да ги претстават своите производи во другите […]

Прочитај повеќе

Еден од попопуларните европски сервиси за порачка на храна Foodpanda наскоро ќе го освојува регионот. Најпрво е предвиден влез во Србија и Хрватска, од каде ќе се прошири во остатокот на балканските држави, покрај Бугарија и Романија каде услугата е веќе достапна. Foodpanda e дел од Rocker Internet, компанија која својот успех го темели на […]

Прочитај повеќе

Appetite Cafe & Restaurant е можеби првиот угостителски објект на Балканот кој овозможува плаќање со дигиталната валутa биткоин. Ресторанот се наоѓа во Белград, а наменет е за бизнис и урбаната заедница која ги следи техничко технолошките трендови. Следејќи ги своите посетители ресторанот одлучи да им го овозможи и нов начин на плаќање, вели Netokracija. „Голем […]

Прочитај повеќе

Сервисот за онлајн плаќање PayPal ја излиста Србија меѓу земјите чии корисници можат да отворат своја е-сметка. Преку оваа сметка српските корисници можат да отворат бизнис или индивидуална сметка, и првата година ќе можат да купуваат добра онлајн, а потоа ќе можат и да продаваат, т.е. наплаќаат. Сè уште нема поддршка за српскиот јазик. Македонија […]

Прочитај повеќе