Nvidia ја најави Nvidia Drive PX, развојната платформа наменета пред се за паметните автомобили. Станува збор за компјутер наменет за префрлање на моќта од deep neural networks во автомобилите, вели Nvidia. Компјутерот ќе им биде достапен на производителите на автомобили во мај по цена од 10.000 долари. Моќниот компјутер ќе овозможи подобро препознавање и обработка […]

Прочитај повеќе

Испраќањето текст пораки со помош на Google Glass не е воопшто побезбедно од испраќањето пораки со паметен телефон, покажуваат тестовите кои го направи Универзитетот на Централна Флорида. Сепак возачите кои користеа Google Glass побрзо ја враќаа контролата врз возилото по инцидентот. „Пишувањето пораки без разлика дали станува збор за телефон или Glass ќе предизвика одвраќање […]

Прочитај повеќе

Британскиот производител на луксузни автомобили Jaguar го претстави ветробранското стакло за проширена реалност кое ќе направи возењето да наликува на видео игра, јави TopGear. Проширената реалност ќе им овозможи на возачите на стаклото додека возат да ја видат најбрзата патека, презентација на брзиномерот, времето на последниот извозен круг и времето на најбрзиот круг. Дополнително како […]

Прочитај повеќе

По 1.120.000 извозени километри автономните возила на Googlе се се подобри. Компанијата на својот блог објави дека успеале да изнајдан решенија за илјадници ситуации кои пред две години ги оставаа збунети. Во последните две години тимот кој работи на автономното возило ги решава проблемите кои се јавуваат во улиците во памалите градови за кои решенијата […]

Прочитај повеќе

Новите автомобили во САД наскоро ќе треба да доаѓаат со технологија која ќе им овозможува меѓусебна комуникација. Технологијата ќе им помага на возачите и ќе овозможи да се намали бројот на сообраќајни незгоди, вели регулаторот од Одделот за транспорт. Технологијата која се тестира ги известува возачите за ситуациите во кои можат да избегнат незгоди, но […]

Прочитај повеќе

Автомобилите во иднината треба да доаѓаат со уред кој ќе и овозможи на полицијата да ги запре возилата, вели документ од Европската Унија. Во делот за „Далечинскo запирање на возила“ на документот на Советот на Европа се вели дека ваква мерка е неопходна бидејќи прекршителите на законот кои се во бегство се опасни за граѓаните […]

Прочитај повеќе

Германскиот автомобилски гигант Mercedes се реши да ги игнорира гласините дека Британските власти ќе казнуваат за возење со Google Glass, и започна со интеграција на очилата од Google во своите возила, пишува Wired. Door-to-Door Navigation е навистина импресивна апликација која чекор-по-чекор ќе ги однесе возачите на Mercedes до посакуваната дестинација. Mercedes на апликацијата работи заедно […]

Прочитај повеќе

Над 165 „супер-полначи“ кои ќе ја полнат батеријата на електричните автомобили за околу 30 минури ќе бидат инсталирани ширум Естонија, во секој естонски град и село ќе има по еден полнач, а на автопатите ќе има на секое 60 километри, пишува Estonian World. Со овој проект Естонија, која е една од најразвиенит ИТ земји во […]

Прочитај повеќе

Во .мк сајбер просторот во повеќе наврати се покажа и докажа дека има многу ентузијасти и заинтересирани за светот на автомобилите, и затоа се решивме да ви претставиме неколку .мк дестинации кои се посветени на оваа тема. Не грижете се, разгледајте си убаво, бидејќи за разлика од зонското паркирање, „вебирањето“ не се наплаќа од час. […]

Прочитај повеќе

Autonomo е нов концепт за следната генерација на автомобили, развиен од студентот Чарлс Ратрај, студент по дизајн од Мелбурн, Австралија кој својата инспирација за овој проект ја добил откако пет години живеел во Лос Анџелес и постојано имал проблеми со метеж во сообраќајот. Autonomo е автомобил за едно лице, опремен со сензори за препознавање на […]

Прочитај повеќе

Се чини Electronic Arts најде одличен модел за да ја промовира најпопуларната тркачка игра давајќи ја бесплатно и при тоа да заработи. Need For Speed World ќе се појави на 20 јули, ќе е онлајн и ќе е бесплатна, барем до десетиот левел. Ако играчите сакаат да напредуваат во играта, тогаш ќе мора да платат за содржината, односно за автомобили, додатоци, нитро…

Прочитај повеќе