Google го претстави прототипот на своето автономно возило. Финална верзија е со минимални промени од моделот кој компанијата го претстави во мај, но Google сега сака да ги искористи празниците за да го тестира возилото, а следната година се надева дека ќе може да се вози автономнов и на улиците во Северна Калифорнија. Интересно помеѓу […]

Прочитај повеќе

Cruise е еден од своевиден авто-пилот за возила на автопат, а неодамна уредот ги имаше своите први тестови на тест-патеката во Алменда, мало гратче во близина на Сан Франциско. Слично како и автоматскиот пилот во авионите и Cruise е наменет безбедно да го однесе корисникот од едно до друго место. Со оглед на тоа дека […]

Прочитај повеќе

Автономното возило на Google кое беше неодамна го претстави, ги воодушеви речиси сите со технологијата која е интегрирана во малото количе. Но, дизајнот е сосема друга приказна. Возилото веќе доби прекари како „возило за кловнови“. Но, некои веруваат дека перцепцијата која ја имаме за возилата ни е малку погрешна. Возилото на Google можеби изгледа смешно […]

Прочитај повеќе

Електричниот автомобил Navia е првото автономно возило кое ќе се појави во продажба. Navia e производ на Induct Technology, а е минибус кој е наменет за превоз на осум патници. Возилото е целосно електрично и вози без емисија на штетни гасови, иако е прилично споро со брзина од 20 км/ч. Возилото може да се испрограмира […]

Прочитај повеќе

Над 500.000 лего коцки, осумнаесет месеци работа и само еден твит им беа потребни на Стив Самарино и Раул Оиада да го направат единствениот автомобил oд лего коцки кој може да се вози на улица со брзина од 20 km/h. Со исклучок на тркалата целиот автомобил е изработен од Lego коцки, а најкомлициран дел од […]

Прочитај повеќе

Tesla Motors објави дека нивниот Model S доби пет ѕвездички и сруши рекорд на тестовите за безбедносни стандарди на САД. Model S беше тестиран во пет категории на удари од напрад, страна и од позади. Компанијата, која е основана од еден од креаторите на PayPal, Илон Маск, вели дека ова е прв пат електричен автомобил […]

Прочитај повеќе

Иван Сенч од Нов Зеланд најверојатно ќе биде првиот човек кој ќе вози возило кое е изработено со 3Д принтер. Г. Сенч прави реплика на Aston Martin DB4 која ќе ја изработи самостојно во својата гаража во Оукленд. Тој започна да го изработува автомобилот во декември, а досега се завршени 72 отсто од каросеријата. Г. […]

Прочитај повеќе

Mercedes-Benz ќе додаде QR-кодови на своите возила со цел спасувачките екипи да може полесно да дојдат до жртвите кои се заглавени во возилата. Кодот ќе ги пренасочува телефоните на веб страна на која ќе има прикази за најлесниот начин за сечење на типот на возилото. Мерцедес се откажува од правото на интелектуална сопственост врз патентот […]

Прочитај повеќе

По десет години развој, електричниот автомобил Tesla е конeчно профитабилен. За прв пат откако постои компанијата успе да продаде 4.750 Model S автомобили, што е за малку повеќе од проектираната бројка од 4.500, вели Tesla Motors. First profitable Q for Tesla thanks to awesome customers & hard work by a super dedicated team teslamotors.com/about/press/re… — […]

Прочитај повеќе

LaFerrari, првиот хибриден автомобил на култната италијанска компанија, ќе го користи Siri на Apple како интегриран гласовен асистент и има два iPad Mini таблет компјутери вметнати во седиштата за да се користат како мултимедијални центри со пристап до апликации, игри и видео содржина. Сите 499 примероци од неверојатниот LaFerrari се веќе продадени за по 1 […]

Прочитај повеќе

General Motors ќе биде првиот производител на автомобили кој ќе го додаде говорниот асистент на Apple во новите Chevrolet Spark и Sonic модели. BMW, Toyota, Mercedes, Honda и Audi веќе најавија дека и тие ќе го интегрираат Siri во своите електронски системи. Интеграцијата е всушност додавање на копче на воланите преку кое може да се […]

Прочитај повеќе

Проектот на Google за кој најверојатно сите знаете – автомобилот без возач, т.е. автономните автомобил, ги извози своите околу 483.000 километри без никакви инциденти. Google лиценцата за тестирање на овој автономен автомобил ја доби во мај годинава, а од компанијата најавуваат дека пред нив сè уште има долг пат за минување. Сè уште е потребно […]

Прочитај повеќе