Faraday Future и нивниот кинески партнер LeEco ќе добијат неочекувана поддршка од британскиот производител на елитни возила Aston Martin. Компаниите заедно ќе соработуваат на новотo електрично возило на Aston Martin, RapidE. Од Aston Martin не ја исклучуваат можност за соработка со Faraday Future и на други автомобили. Двете компании се релативно мали во споредба со […]

Прочитај повеќе

Компанијата која пред еден месец најави дека ќе биде конкуренција на Tesla Motors, Faraday, го претстави својот прв концепт-автомобил, Faraday Future ZERO1. Интересно е што вестите дека инвестицијата доаѓа од кинескиот милијардер Џиа Јуетинг се потполно точни. Но, финансиите овој пат не се центарот на приказната, туку прекрасниот Faraday Future FFZERO1. Автомобилот доаѓа со 1.000 […]

Прочитај повеќе

Ford e единаесетата компанија која ќе започне тестови на своите автономни автомобили на патиштата во Калифорнија. Компанијата очекува роботските автомобили да возат по патишата за пет години од сега, иако првите автономни автомобили на Ford ќе се појават уште во 2016 година. Компанијата веќе поднесе барање за тестови, но програмата за тестирање на автономни возила […]

Прочитај повеќе

Сопствениците на паметни автомобили ќе можат да го менуваат софтверот на својот автомобил. Промените можат да бидат направени без нарушување на договорот за интелектуална сопственост, но вадење на кодот и негово продавање е забрането, пренесува BBC. Промените во законот и дозволите се дадени од властите на САД за сервисерите да можат да го поправаат автомобилот. […]

Прочитај повеќе

Дали Toyota може да биде првиот производител на автомобили кој ќе успее да понуди автономни возила на пазарот. Компанијата најавува дека првите возила кои самостојно ќе возат може да ги очекуваме на улиците веќе во 2020 година, таман на време за Олимписките игри во Токио. Toyota започна со тестирање на возилата на патиштата во Токио, […]

Прочитај повеќе

Tesla Model S е побезбеден од хакерскиoт напад од Jeep возилата, но сепак може да се хакне. Тим на експерти за сајбер безбедност успеа да се дојде до контрола врз возилото, иако за разлика од неодамнешните напади врз Jeep, за напад врз Tesla потребен е физички пристап до возилото. Хакот ќе биде презентиран на Def […]

Прочитај повеќе

Безбедносните експерти Чарли Милер и Крис Валасек успеаја да најдат начин како да хакнат Jeep Cherokee од 2014-та година во движење. Се работи за експеримент кој експертите го направија со новинарот на Wired, Анди Гринберг, со кој покажаа дека преку zero-day exploit врз внатрешната електроника може да имаат целосна контрола врз возилото. Иако оваа електроника […]

Прочитај повеќе

Ford работи на паметен автомобил кој ќе може да ги чита податоците и самостојно да ја адаптира брзината според ограничувањата на знаците кои се покрај патот, јави ВВС. Активирањето на технологијата се прави преку воланот, а при нагло притискање на педалата за забрзување се прекинува автоматското регулирање на брзината. Чекор понатаму, автомобилите во иднина треба […]

Прочитај повеќе

Без премногу помпа Google ја презентираше новата платформа Android Auto, која ќе овозможи префрлање на екранот од телефонот на контролната табла на автомобилот. Станува збор за платформа која главно преку гласовни команди ќе овозможи креирање на потсетници, бирање на музика и слично. Во моментов апликацијата им е корисна единствено на сопствениците на Pioneer Dashboard, но […]

Прочитај повеќе

Apple има неколку стотици вработени кои работат на електричниот автомобил, јавува Ars Technica. Поради таинственоста на Apple не е потполно јасно за што се работи, и иако шпекулациите се дека е автомобил, сепак имаме резерва бидејќи тоа е малку поголем и поразличен продукт од тоа што го прави компанијата. Но, Apple дури успеал да убеди […]

Прочитај повеќе

Тимот на Local Motors во живо пред публика го состави својот Strati автомобил. Компанијата искористи 3Д-принтер за да покаже дека креирање на автомобили може да биде лесно и остварливо дури и на North American International Auto Show во Детроит, вели Verge. За печатење на автомобилот се потребни околу 44 часа по што компонентите се носат […]

Прочитај повеќе

Mercedes-Benz ја претстави својата визија за автономната иднина со футуристичкиот F015 Luxury in Motion. За разлика од автомобилот на Google кој беше нарекуван и автомобил за кловнови, F015 повеќе наликува на моќен автомобил од иднината кој би бил возен од љубителите на авто-мото спортовите. Внатре има шест екрани чувствителни на допир преку кои возачот управува […]

Прочитај повеќе