Концепт автомобил на Hyundai, се збогува со тркалата и наместо нив има нозе. Возилото Elevate доаѓа со тркала, но тие може да се трансформираат во „нозе“. Вака автомобилот помалку наликува на жаба или на инсект. Главна причина за оваа идеја е креирање на можност за движење во случај на препрека. Со „нозете“ Elevate може да […]

Прочитај повеќе

Куп електроника, од камери наместо ретровизори, до дисплеј таблети се одлика на новиот електричен автомобил на Audi. Теренското возило Audi E-Tron доаѓа со камери наместо ретровизори. Камерите може да се поместат, но и да се зголеми и намали зумот. Потоа наместо надвор, сликата се прикажува на OLED дисплеј внатре, на вратата, веднаш под камерата. Камерите […]

Прочитај повеќе

Со реупотреба на водата од дождот Европа може да заштеди 6 милијарди литри вода годишно. Идејата на братот и сестричката Даниел и Лара Крон од Германија може навистина да придонесе да се заштедат милијарди вода годишно. Всушност, наместо да ги бришеме капките вода од дождот кој се собира на ветробранското стакло, зошто не би ги […]

Прочитај повеќе

Во моментов е во тек првиот саем на автомобили во 2018, и еден од најголемиот саеми за возила воопшто. North American International Auto Show се одржува секоја година во Детроит. Оваа година првото возило кое ја освои публиката е Lexus LF-1 Limitless, паметно теренско возило од Lexus.

Прочитај повеќе

На саемот за автомобили во Женева, Airbus и Italdesign претставија хибрид помеѓу автомобил и летало. Концептот е за модуларно возило. Капсулата е делот во кој се наоѓаат патниците. Во зависност од потребата или густината на сообраќајот, на капсулата се прикачуваат тркала или пропелери. Деловите се независни еден од друг што овозможува леталото да биде полесно. […]

Прочитај повеќе

Faraday Future конечно претстави прототип на возилото кое го најави минатата година. Возилото FF91 е прво од овој производител, а автомобилот беше дел од презентациите на CES. Car fast pic.twitter.com/xg4GJSqxYp — Matthew Lynley (@mattlynley) January 4, 2017 FF91 според првата презентација е барем подеднакво добар автомобил како и Tesla. Возилото забрзува побрзо до 100 km/h, […]

Прочитај повеќе

Се чини дека можностите на паметните брави нема да им го олеснат животот на крадците на возила. Неодамна полицијата од Сиетл, САД го заклучи крадецот на BMW во возилото додека истиот мирно спиел во него. Најпрво BMW го пронајде возилото и ја испрати неговата локација до полицијата. Потоа како во сцена од комедија полицијата дошла […]

Прочитај повеќе

Илон Маск најави дека ќе има големо соопштение на 17 октомври. Ова за жал не се оствари и настанот се одложи. Но, компанијата денес соопшти дека сите следни возила на Tesla Motors ќе бидат подготвени за 5-нивоа на автономија. „Возбудени сме да објавиме дека сите возила, вклучувајќи го и Tesla Model 3, ќе го имаат […]

Прочитај повеќе

Ford најави дека ќе започне со масовно производство на автономни возила до 2021. Сепак прототипот на компанијата се чини сосем способен да вози на улиците уште денес. Ford започна со тестови на возилото, а неодамна го поканија Venturebeat да им се приклучат во возењето. Автомобилот е изработен со посебно внимание на безбедноста. Така автономното возило чека […]

Прочитај повеќе

Паметните возила на Google ќе ги препознаваат полициските возила, возилата на пожарната и на брзата помош. Ова го покажува патентот кој го сподели Next Web. По препознавањето на возилата, автономното возило ќе постапи во согласност со законите во државата. Вообичаено ова значи дека возилото мора веднаш да застане. Засега Google има дозвола да тестира единствено […]

Прочитај повеќе

Ford најави дека за само пет години, компанијата ќе започне да ги продава првите потполно автономни автомобили. Новото возило ќе доаѓа без волан и педали, кои ќе бидат жртва на напредокот во автомобилската индустрија. Компанијата, на технологијата за автономни возила работи во соработка со креаторот на LIDAR сензорот, Velodyne во кои инвестираа 75 милиони долари. Центарот во […]

Прочитај повеќе

НајдиАвтомобил.мк е нов македонски сервис за огласување на автомобили. Но, станува збор за агрегатор на огласи, кој на едно место ги презентира сите огласи за автомобили и овозможува нивно споредување и сместување на огласите во листа „омилени“. НајдиАвтомобил ги агрегира огласите од Pazar3, Vrapce и Reklama5.mk. Она што е навистина корисно е филтерот, кој овозможува […]

Прочитај повеќе