Веројатно веќе сте ги виделе сликите на телефони што се „бањаат“. Samsung има куп вакви реклами, во кои ги рекламира своите уреди како водоотпорни. Сепак во Австралија регулаторот започна тужба против компанијата поради лажно рекламирање на уредите. Австралиската агенција за заштита на конкуренцијата и потрошувачите го обвини Samsung за лажно рекламирање. Главна причина за ова […]

Прочитај повеќе

Alphabet (Google) го лансира првиот комерцијален сервис за достава со дронови. Беспилотните летала минатата година како дел од пилот проект на Project Wing летаа цела година, иако последните неколку месеци чекаа на дозвола за комерцијална платформа. Во тестовите Google доставуваше храна, пијалаци и лекови, а првите достави на комерцијалните пакети ќе бидат опрема за голф, […]

Прочитај повеќе

По САД и Британија кои ги отстранија ZTE и Huawei од можноста за градење на мобилната инфраструктура, истото го направи и Австралија. Австралија им забрани на двете кинески компании да продaваат 5G технологија. Huawei се најголем производител на телеком опрема. Сепак поради страв од опасност по национална безбедност, неколку држави нема да користат опрема од […]

Прочитај повеќе

Секако никој не се сомнева дека технологијата ќе го промени светот и секое искуство кое го имаме. Еден од секторите кој ќе добие надградба релативно брзо е здравството. Здравствените услуги ќе бидат пошироко достапни и во домот на корисниците. Интересен пример е Јужна Австралија чии власти неодамна објавија видео во кое корисниците зборуваат за нивните […]

Прочитај повеќе

Податоците за новиот воен авион на САД, F-35 се украдени од австралиски центар за сајбер безбедност. Станува збор за помала компанија која сепак, имала пристап до проектите на Националната агенција за безбедност, јави ArsTechnica. Натрапникот имал пристап до податоците на компанијата подолг период, во кој успеал да прибере значајни податоци. Според податоците од автстралиската компанија […]

Прочитај повеќе

Група развивачи од Австралија сака да го изгради првиот „Tesla град“. Локацијата за оваа помала населба е во Мелбурн на брегот на реката Јара, по која го носи името YarraBend. Плановите се по завршувањето да има 2.500 куќи и апартмани, но засега се започнува скромно со 60 куќи. Секоја од куќите ќе доаѓа со сончев кров […]

Прочитај повеќе

Беспилотните летала најдоа еден куп забавни примени – од замена на овчарски пес до чувари на граница. Но, Австралија ја има најуникатната идеја до сега. Властите ќе ангажираат флота на беспилотни летала кои ќе ги штитат пливачите од напади на ајкули. Минатата година на крајбрежјето на Нов Јужен Велс беа забележани неколку напади, па властите […]

Прочитај повеќе

Лондонската полиција ќе се обиде да предупреди сите кои се рекламираат на пиратски сајтови. Ова е нов обид на властите во Британија да се справата со пиратите откако забраната на торент сајтовите не вроди со плод. Оделот за интелектуална сопственост, PIPCU, во соработка со Project Sunblock, ќе пласира полициско предупредување на местото за реклами на […]

Прочитај повеќе

Австралија е првата земја во која ќе може да купите автомобил со дигиталната валута биткоин. Но, се работи за крос-кантри комерцијални возила oд производителот TomcarVentureBeat дека компанијата сака да биде иновативен производител на возила кој е подготвен да ги смени старите системи на дистрибуција, набавки и сега дури и платежните системи. Според него, биткоините ќе […]

Прочитај повеќе

Основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж, ќе се обиде да стане пратеник во Парламентот на Австралија. Тој веќе ја креираше својата партија која го носи името Wikileaks, а истовремено ја објави и својата кандидатура за изборите кои ќе се одржат во Австралија следната година, јави New York Times. Мотото под кое ќе ја води кампањата е […]

Прочитај повеќе

Мапите на Apple можат да бидат опасни за вашиот живот, предупреди полицијата од Милдура, Австралија. Предупредувањето доаѓа по поплаки од луѓе кои наместо да го најдат малото гратче, се изгубиле во австралиските пустина на високи температури. До сега се спасени четири изгубени луѓе кои ги следеле мапите. „Тестовите на мапите покажаа дека мапите го прикажуваат […]

Прочитај повеќе

Австралискиот парламент го донесе најавениот контрoверзен закон за сајбер-криминал. Законот, со кој Австралија ќе пристапи на конвенцијата на Советот на Европа од 2001 година, ги обврзува провајдерите да ги зачуваат податоците за дадени корисници подолг временски период. Дополнително, следењето на дадени корисници може да биде побарано од останатите држави-потписници на конвенцијата, вклучувајќи ги и САД. […]

Прочитај повеќе