Војниот суд му изрече казна затвор од 35 години затвор на Бредли Менинг. Дваесет и пет годишниот војник е осуден за шпионажа, но не и за обвинението дека го потпомагал непријателот кое можеше да го задржи во затвор доживотно. Иако обвинителите бараа 60 години затвор за случајот да служи како пример за другите, судот одлучи […]

Прочитај повеќе

Kонтроверзниот сајт најави дека ќе ги суспендира објавувањата на доверливи документи се додека не си ги среди финансиите. Проблем за функционирање на сајтот е финансиската блокада на сервисите преку кои сајтот добиваше донации, што е 95 отсто од сите приходи на сајтот, вели основачот Џулијан Асанж кој сè уште е во притвор во Англија во […]

Прочитај повеќе

Британскиот суд од јужен Лондон пресуди. Основачот на контроверзниот Wikileaks, Џулијан Асанж ќе биде екстрадиран во Шведска каде тој е обвинет за сексуално насилство врз две жени. Британскиот судија го отфрли аргументот дека г. Асанж нема да добие соодветно судење во Шведска, каде законите против силување и сексуално насилство се строги. Според британскиот суд, сексуалното […]

Прочитај повеќе

IT.com.mk ви посакува Среќни празници и Среќна нова 2011 година, во која не очекуваат уште неверојатни ИТ уреди и неверојатни ИТ сервиси кои ќе направат неверојатна ИТ револуција. Само погледнете се што се случи во 2010-та и ќе стане јасно дека информатичко-комуникациската технологија е во постојано движење напред рекреирајќи го навикнатото секојдневие во нешто ново и интересно.

Прочитај повеќе

„Ирачкиот воен дневник“ на Wikileaks содржи над 391.832 доверливи документи кои ги опишуваат американските операции во Ирак детално опишувајќи ги жртвите, настаните, битките… Ова е втор ваков извештај од Wikileaks по објавувањето на „Авганистанскиот воен дневник“ кој содржеше над 90.000 доверливи документи од американската војска.

Прочитај повеќе

Контроверзниот Wikileaks префрли дел од своите сервери 30 метри под земјата во нуклеарен бункер во Шведска зад пола метар дебели метални врата и генератори за струја од германски подморници. Бункерот е дата центар на шведскиот интернет провајдер Bahnhof која го хостира Wikileaks.

Прочитај повеќе

Авганистанскиот воен дневник е неверојатна архива на 92.000 доверливи документи за војната во Авганистан од 2004 до 2010 година. Архивата содржи информации за цивилни жртви, за шпионирање на авганистанските војни, акции на НАТО итн …

Прочитај повеќе