Цариниците и граничните служби кои носат одлуки дали некој треба да биде пропуштен или задржан, наскоро би можеле да заминат во пензија. На нивно место би можел да се користи паметен киоск кој доаѓа со вграден детектор на лаги. Киоскот може да биде првата проверка пред граничната служба да продолжи со испитувањето, јави CNBC. AVATAR […]

Прочитај повеќе

Avatar беше еден од најпопуларните филмови кога излезе во кино салите. За потребите на филмот, режисерот Џејмс Камерон ја креираше планетата Пандора. Паркот ќе копира сѐ од летечките острови до летањето и светлечките растенија. За да го овозможи ова во паркот е вградена најнова технологија. Pandora:World of Avatar е лоциран на Флорида, САД а официјалното […]

Прочитај повеќе

Snapchat повеќе не е најсимнувана апликација за iOS во САД, а најверојатно уште поголемо изненадување е апликацијата која ја замени – Miitomo од Nintendo. Интересно е што ова е првата игра за мобилни од Nintendo, која по 3 милиони преземања стана инстант успех. Иако не станува збор баш за класична видео игра, ова не ги […]

Прочитај повеќе

Запознајте ја Molly, медицинска сестра која ја знае целосната медицинската историја на пациентите, се грижи за секој свој пациент подеднакво и постојано го прави ова со насмевка. Molly e аватар на стартапот Sense.ly кој треба да даде човечко лице на телемедицината, извести Microsoft на својот блог. Веста доаѓа од блогот на Microsoft бидејќи Molly го […]

Прочитај повеќе

Скоро 70 отсто од интернет корисниците ширум светот немаат никаков проблем со пиратеријата. Oколу 22 отсто од сиот глобален интернет сообраќај се користи на пиратска содржина. Шеесет и седум отсто од сите пиратски сајтови се хостирани во Северна Америка и Западна Европа, каде што се и најголемите студија. Неверојатни 98,8 отсто од пренесените податоци преку […]

Прочитај повеќе

Џејмс Камерон моментално работи на новела „Аvatar” како и на сценаријата за второто и третот продолжение на филмот. Истовремено соработува и со францускиот издавач Ubisoft на видео игри кои ќе ги следат настаните од филмот. И како тоа да не е доволно во соработка со Disney, се спремаат за забавен парк базиран на Пандора кој […]

Прочитај повеќе

Call of Duty: Black Ops е во друштво на филмот Tитаник, Аватар и албумот Трилер на Мајкл Џексон, кои се ретките забавни дела чии приходи од продажбата надминаа 1 милијарда долари.

Прочитај повеќе

Огромниот успех на Аватар, кој е најуспешниот филм во 2010 година со 3 Оскари, резултираше и со рекордно пиратирање.

Прочитај повеќе

Од хоби до интересна идеја за заработувачка, Никола Војновски a.k.a ExtremeBT стартува „нарачај си свој аватар“ проект каде откако ќе му пратите ваша слика ќе добиете цртана карикатура или аватар кој ќе ви биде слика на друштвените мрежи или форумите…

Прочитај повеќе

Zynga ја објави својата нова Facebook игричка – FrontierVille – која е подобрена верзија на популарната FarmVille, но со тематика од Дивиот Запад. Покрај тематиката, во играта ново е можност за играње на повеќе аватари како и репутациски систем.

Прочитај повеќе