На Tesla Motors и на Илон Маск по сѐ изгледа им здодеа да бидат мета на секоја компанија која развива електрични возила. Компанијата претходно му дозволи на Apple да „украде“ дел од инжинерите, но сега им е доста. Tesla го обвини лидерот на развојниот тим за технологија за автономија, Стерлинг Андерсон, за кражба на тајни […]

Прочитај повеќе

Како да не доволно луда идеја да му оставите на мајмун да си игра со една роботска рака, научниците од Универзитетот Дјук кои го креираа Brain-machine интерфејсот му дозволија на мајмунот да си игра со две роботски раце. Во текот на експериментот два резус мајмуни беа оставени пред видео линк, а имлантите регистрираа активност на […]

Прочитај повеќе

WTFJeans се комплетно дизајнирани да бидат „компатибилни со iPоd и iPhone“. Задните џебови се со посебно тенки-влакна направени да го заштитат уредот и да ги исчистат екранот кога го вадите телефонот. Фармерките имаат скриен „безбедносен“ џеб за USB стик. Прави фармерки за гикови, вели српскиот блогер Пеѓа Пушеље – Блоговски кој заедно со блогерката Сања Растовач – Аурора го стартуваа овој интересен проект.

Прочитај повеќе