Asus нѐ изненади и воодушеви со новиот домашен робот Zenbo. Ако до неодамна изгледаше дека за да имаме робот како член на семејството ќе треба да причекаме уште некоја декада, последните неколку години се чини дека иднината е поблиску од било кога. Љубителите на цртаниот Jetsons најверојатно се сеќаваат на Rosie the Robot, роботот-домаќинка која […]

Прочитај повеќе

Кратка рецензија за безжичните слушалки со микрофон на Asus, модел HS-W1 кои ги пронајдовме на нашиот пазар во продавниците на СЕТЕК, барајќи поквалитетни слушалки со микрофон за VoIP состаноци.

Прочитај повеќе

По сѐ изгледа Google и Asus се супер задоволни од својата соработка. По таблет компјутерот Nexus 7 и Nexus Player, сега двете компании соработуваат и на втората верзија на OnHub рутерот. Слично како и првата верзија која Google ја изработи во соработка со кинескиот производител TP-Link, и оваа доаѓа со паметно оптимизирање на сигналот. Така […]

Прочитај повеќе

MARS 760 е нова дуал-графичка картичка од ASUS ROG-Republic of Gamers серијата, која е всушност две Nvidia GTX 760 графички карти споени во една, што овозможува во два PCI слота при SLI да работат четири графички карти, објаснува ROG. Спојувањето на две картички од средната класа овозможува резултатот да биде картичка со 2.304 CUDA јадра. […]

Прочитај повеќе

Asus ги најави своите нови таблет и лаптоп компјутери на Computex 2013 саемот кој се одржува во Таипеј. Asus Zenbook, Asus Transformer Book Trio, Asus MeMo Pad HD 7 и Asus MeMo FHD 10 се новите уреди кој ќе се приклучат на досегашната линија. Asus Zenbook Infinity е новиот ултрабук од компанијата чии заштитен знак […]

Прочитај повеќе

(Дискутирајте за рецензијата на форумор на It.com.mk) Кога станува збор за дизајн, функционалност и иновација на преносните компјутери Asus е една од ретките компании кои на ова поле не се плашат да претстават новитети кои се одлично прифатено од корисниците. Во ерата на ултрабук лаптопите и мултифункционални уреди Asus излезе со неколку свои продукти, меѓу […]

Прочитај повеќе

Според интервјуто со потпретседателот на одделот за мобилни на Asus, Бенсон Лин, кое го направи The Wall Street Journal, Asus во блиска иднина ќе се појави на пазарот со паметни телефони кои ќе работат на Windows Phone. г. Лин во интервјуто вели дека „се заинтересирани за изработка на Windows Phone уреди, но моментално немаме временска […]

Прочитај повеќе

На интернет се појавија гласини дека Google работи на компјутерски таблет кој ќе чини само 99 долари. Тој таблет компјутер би бил сличен на Nexus 7, но со послаб хардвер. Имено, на GLBenchmark се појави таблет, именуван како „Asus ME172V“ за кој се шпекулира дека ќе биде таа поевтина варијанта.  Според информациите на GLBenchmark, таблетот […]

Прочитај повеќе

Развојот и популаризацијата на ултрабуковите расте многу брзо, пред се бидејќи се лесни за носење и дозволуваат елегантни дизајни. Asus како една од водечките компании за производство на ултрабук има извадено неколку генерации на ултра тенок лап-топ, меѓу кои е и Asus UX31A, првиот 13.3 инчен ултрабук со Full HD резолуција. Овој убаво дизајниран ултрабук […]

Прочитај повеќе

Nexus 7, таблет компјутерот на Google, изработен од Asus, се продава во еден милион примероци секој месец. „На почетокот беше 500.000 парчиња месечно, па потоа можеби 600.000, 700.000. А последниов месец бевме блиску до еден милион.“, откри финансискиот директор на Asus, Дејвид Чанг, за Wall Street Journal. Oд ова може да се претпостави дека има […]

Прочитај повеќе

Низ своите неколку генерации, графичките картички Asus DirectCU се покажаа како доста успешни. Моќниот систем за ладење резултира со пониски температори како и помала бучава, а со добро оптимизиран енергетски систем и квалитетни компоненти може да се очекува максимум од овие карти на реални тестови и оверклок. Знаејќи ги можностите, решивме и самите да тестираме […]

Прочитај повеќе

Додека сите се фокусирани на креирање хибриди меѓу лаптоп и таблет компјутер, Asus се реши да отргне од толпата и да си претстави своја откачена идеја на уред кој е хибрид од таблет компјутер и паметен телефон. Asus PadFone 2 е единствениот ваков уред на пазарот. Развиван е скоро две години за да може да […]

Прочитај повеќе