Денес и официјално треба да започне продажбата на првите гејминг лаптопи со Ryzen процесор. ASUS TUF Gaming A15 и ASUS TUF Gaming A17 беа достапни во претпродажба, а оваа недела веќе започнуваат и испораките. А15 официјално излегува во продажба денес, а А17 на 20 април. Секако тоа што лаптопите доаѓаат од ASUS и излегуваат во […]

Прочитај повеќе

Оваа недела беше преполна со презентации на хардвер од нови процесори, графички процесори, лаптоп компјутери, па сѐ до нов Amazon Echo и iRobot правосмукалка. Секако главна причина за најголем дел од најавите е Computex 2019, еден од најголемите саеми за компјутери и електроника. Intel Веројатно ова е еден од најчудните лаптопи кои сме ги виделе […]

Прочитај повеќе

Првиот ZenFone 5 беше исфрлен уште во 2014 година. Мора да има нешто во името затоа што компанијата некако не сака да го запостави моделот и од пред месец дена почна да ја продава најновата верзија на Asus ZenFone 5. Но, кога ќе ја земете цената и функциите во предвид, дали ова би можело да […]

Прочитај повеќе

Повеќе производителни на електронска и пред се аудио опрема добија казни од Европската Унија. Казнети се Asus, Denon & Marantz, Philips и Pioneer. Причината за казната е минимална продажна цена. Онлајн продавачите не смееле да ја продаваат опремата од овие произведувачи под дадена долна граница. Оваа пракса е забранета во Европската Унија по што следеа и […]

Прочитај повеќе

Не е прв пат да видиме лаптоп кој доаѓа со дополнителен дисплеј кој е поставен на тачпадот. Ниту досега, а ниту отсега ова нема да биде пресудно кога ќе купувате лаптоп. Сепак Asus на својот ZenBook Pro модел на лаптоп му додаде токму ваков елемент. Компанијата го претстави лаптопот на Compuex во Taipei. Иако Asus […]

Прочитај повеќе

Саемот кој се одржува во Берлин, IFA, е едeн од најголемите технички настани кои се одржува во Европа. Периодот во кој се одржува се поклопува со периодот во кој компаниите ги претставуваат уредите кои ќе бидат достапни за продажба за новогодишните празници. Најголемите производители ги презенитара своите уреди и еве дел од нив. Acer: Switch […]

Прочитај повеќе

Microsoft на почеток на годината најави дека треба да очекуваме повеќе нови уреди за проширена реалност од нивните партнери. За разлика од HoloLens уредот, кој е прескап, уредите на партнерите требаше да бидат поевтина алтернатива. Тоа секако и е случај со Lenovo и Dell, но уредот од Asus доаѓа за 450 евра. Со оваа цена […]

Прочитај повеќе

Сите имаме рутер, но во случај да ви е здосаден класичниот дизајн и да чувствувате потреба за понапредни можности, најновиот продукт на Asus би можел пријатно да ве изненади. Првите работи кои ќе ги забележите во ASUS Blue Cave се огромната дупка и плавата изведба во центарот на коцката, како и непостоење надворешна изведба на […]

Прочитај повеќе

На конференцијата на Computex Taipei 2017, Asus претстави нова серија на лаптопи. Фокусот на компанијата со оваа серија е во преносливоста, дебелината и тежината на лаптопите. Компанијата последните неколку години работи на намалувањето на дебелината. Оваа години презентираа и специјално ладење со дебелина од 0.3 милиметри. Ова им овозможи дополнително да ја намалат дебелината на […]

Прочитај повеќе

GTX 1080 Ti излезе невообичаено квалитетна графичка карта која не само што е помоќна од Titan X туку е и поевтина. Во меѓувреме, Nvidia ја најави Founders едицијата, а дел од останатите производители веќе се изјаснија со некои од нивните продукти. Asus произлегува со неколку 1080 Ti картички, двете од нив припаѓаат на RoG Strix […]

Прочитај повеќе

Tinker Board е мини компјутер од ASUS кој треба да биде замена за Raspberry Pi. Компјутерот на ASUS е многу помоќен па соодветно на тој факт ќе биде наменет и за проекти кои бараат поголема искористеност на компјутерот. До сега како општ впечаток е дека самиот Raspberry Pi е повеќе од доволно моќен за оние […]

Прочитај повеќе

Новиот телефон на Asus, ZenFone 3 Deluxe, е можеби eден од најубавите телефони кои ги очекуваме наскоро. Она што го разликува телефонот од сите останати, е што Asus пронајде начин да ги избегне линиите кои се оставаат за антените, креирајќи телефон со минималистички и прекрасен дизајн. ZenFone 3 е целосно изработен со алуминиум, што дава чувство […]

Прочитај повеќе