По Google кој започна такси превоз со автономни возила во Аризона, ланецот супермаркети Kroger започнува да доставува производи со автономни возила. Засега оваа услуга е достапна единствено во Скотсдејл, Аризона. Доставата се прави со возило специјализирано за испорака. Возилото специјално изработено за достава е Nuro R1. Ова возило вози по улиците и не се користи […]

Прочитај повеќе

Полицијата и судските власти во Аризона се пред сериозен предизвик. Автономно возило на Uber додека тестираше, удри и усмрти пешак. Возилото додека било во автономен режим удрило во 49-годишна жена во Темпи, Аризона. Жртвата минувала улица, надвор од пешачки премин, а полицијаа сè уште го истражува случајот. Несреќата се случила во неделата навечер. Жената, Елејн […]

Прочитај повеќе

Неколку месеци пред изборите во САД, Федералното истражно биро објави дека хакери пробиле две бази на податоци, поврзани со софтверот за избори. Пробиени се бази на податоци со избирачите од Илиноис и Аризона. Загрозени се податоци од околу 200.000 избирачи, јави Chicago Tribune. Проблемот е поголем, па претставници на Националната агенција за безбедност, ја понудија […]

Прочитај повеќе