Сопственикот на еден од најпопуларните торент сајтови KickassTorrents е уапсен во Полска. Триесет годишниот Артем Ваулин од Украина е уапсен на барање на американските власти кои го обвинуваат за нанесување штета од 1 милијарда долари! Најверојатно го очекува екстрадиција во САД. Тој е осомничен за нарушување на авторските права и интелектуална сопственост, но и за […]

Прочитај повеќе

Шест тинејџери од Британија се уапесни поради сомневање за учество во сајбер напади. Тинејџерите во нападите имале помош од групата Lizard Squad, иако полицијата вели дека ниту еден од тинејџерите и самиот не е дели од озогласената хакерска група која е виновна за бројни напади на финансиски и државни институции, пренесува ВВС. Групата тинејџери од […]

Прочитај повеќе

Властите во Кина затворија речиси 15.000 граѓани за сајбер криминал со кој би можеле да ја загрозат интернет безбедноста. Станува збор за прекршоци како објавување огласи за порнографија, експлозив, оружје, коцкарници, и куп други криминали поврзани со податоци прибрани од над 66,000 страни, јави Reuters. Бројката која изгледа огромна сепак се однесува на период од […]

Прочитај повеќе

Europol и Федералното истражно биро (FBI) во заедничка акција на 6-ти ноември затворија над 400 сајтови помеѓу кои и Silk Road 2.0 и уапсија 17 сопственици на сајтови. Ова е нajголема акција против продавниците на илегална стока на „скриениот веб“ досега. Станува збор за сајтови кои се скриени со помош на Tor мрежата. Тor мрежата […]

Прочитај повеќе

„Компас“ е името на оперативната акцијата на Министерството за внатрешни работи со која, по спроведена истрага, се приведени 10 лица од Прилеп, Скопје и Штип, осомничени за онлајн измами со кои украле околу 170.000 евра со помош на „фишинг“. Фишинг е метод на кражба на податоци преку лажна копија на сајт. Пример за фишинг измама […]

Прочитај повеќе

Ко-основачот на Pirate Bay, Готфрид Варг, е уапсен во Камбоџа, јавува BBC. Апсењето е на барање на Шведска која има издадено потерница по него. Потерницата е издадена поради непочитвањето на г.Варг на судската пресуда со која тој е упатен на едно годишна затворска казна поради непочитување на авторските права. Иако г.Варг е во притвор во Камбоџа, […]

Прочитај повеќе

Основачот на контроверзниот Wikileaks, Џулиан Асанж,  ќе добие азил во Еквадор. Веста доаѓа од официјални претставници на властите во Еквадор, јавува Guardian. Г. Асанж се крие веќе два месеци во еквадорската амбасада во Лондон, од 19 јуни кога побара азил за да се спаси од екстрадиција во Шведска каде е обвинет за силување на две девојки. […]

Прочитај повеќе

Ким Дотком, основачот на Megaupload, беше уапсен во својот дом во Нов Зеланд во јануари оваа година во осомнение на заговор за прекршување на авторски права. Сега за првпат, 3News направи целосна репортажа од неговото апсење. На видеото се прикажени сите детали од целата приказна за контроверзното апсење на основачот на Megaupload. На видеото и самите […]

Прочитај повеќе

Судскиот налог кој властите го искористија да пребаруваат по домот на основачот на Megaupload, Ким Дотком, е нелегален, вели судија од Нов Зеланд. Според судијата, исто така е нелегално FBI да копира податоци и да ги пренесе во САД. Судијата Хелен Винкелман вели дека во судскиот налог не било точно објаснето за какви прекршоци се […]

Прочитај повеќе

Основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж, аплицираше за политички азил во Еквадор за да ја избегне екстрадикцијата во Шведска каде ќе му се суди за силување на две жени. Live Blog: Assange requests political asylum from Ecuador wlcentral.org/node/2663 justice4assange.com/donate.html — WikiLeaks (@wikileaks) June 20, 2012 Г. Асанж, кој повеќе од година дена е во домашен притвор […]

Прочитај повеќе

Интерпол вели дека апсењето на 25 лица кои се осомничени за пробивање на сајтови, се дел од „операцијата Unmask“. Oперацијата е стартувана во февруари и во соработка со властите од Аргентина, Чиле, Колумбија и Шпанија. Веднаш по апсењата, Anonymous го срушија за кратко сајтот на Interol. Уапсените лица, oд 17 до 40 години, се осомничени […]

Прочитај повеќе

Осван изгасен сајт и опасност од долго-годишна затворска казна, основачот на Megaupload, Ким Дотком го изгуби и првото место во онлајн табелата на Call of Duty. Имено Ким Дотком е страствен мултиплеер играч на Call of Duty: Modern Warfare 3 каде е познат како „MEGARACER“. Тој пред еден месец беше прво-рангиран на free for all […]

Прочитај повеќе