Пред неколку месеци Huawei добри забрана за продажба во САД. Сепак по сѐ изгледа, ова не ја забави продажбата на телефони. По извештајот од последното тримесечје Huawei го презема второто место од Apple и сега е втор производител на телефони застапен на пазарот. Интересно Apple ја држи својата продажба речиси на исто ниво со второто […]

Прочитај повеќе

Минатата недела Apple ги претстави надградените верзии на 13 и 15 инчни MacBook Pro компјутери. Еден од деловите кои се надградени, но не беа во фокусот, е тастатурата. Ова и не е толку неважно, имајќи предвид дека претходната верзија имаше проблеми со тастатурите кои се расипуваа. Промените на тастатурата прв ги забележа iFixit, додека ја […]

Прочитај повеќе

По подолго време Apple направи надградба на MacBook Pro компјутерите. Процесорите на компјутерите на надградени на i7 или i9 од 8 генерација. Новите компјутери ќе доаѓаат со 6-јадрени процесори 32 GB RAМ, True Tone екран и Apple T2 чип, објасни Apple. За жал ова се однесува единствено на MacBook Pro models со Touch Bar. Добра вест […]

Прочитај повеќе

Пред речиси 10 години Apple речиси во целост го промени начинот на кој функционираат паметните телефони. AppStore официјално започна да функционира на 10 јули 2008, но Apple нешто порано не потсетува на ова. Инсталирањето на апликации беше потежок и посложен процес. Најчесто, тоа што го имавме преинсталирано на телефонот на денот од купување, беше тоа […]

Прочитај повеќе

По 7 години Apple и Samsung конечно ја завршија судската сага. Двете компании се договорија и судскиот спор е завршен. Колкава е сумата и кои се условите на договорот засега е непознато. Спорот со Samsung стана своевидна „термо-нуклеарна војна“ која иако се закануваше Apple никогаш не му ја објави на Android. Наместо ова, Apple се […]

Прочитај повеќе

Apple на големо се подготвува за следниот настан. Компанијата работи на нови слушалки кои најверојатно ќе ги видиме веќе наесен. Секако станува збор за AirPods слушалки со кои Apple ги „пензионираше“ жиците. Следната надградба на AirPods треба да ги направи водоотпорни, јави Bloomberg. Дополнително, слушалките доаѓаат со „noise-cancellation“. Пливањето со слушалките не доаѓа предвид, но […]

Прочитај повеќе

Најверојатно знаете дека две од најголемите технички компании денес, Apple и Microsoft се она што се денес во еден дел поради она што го „собрале“ од Xerox. Компаниите имаа можност да го видат и потоа да го доразвијат графичкиот кориснички интерфејс.

Прочитај повеќе

Оваа недела Apple претстави дел од можностите на новата платформа за проширена реалност ARKit 2. Платформата сега овозможува креирање на мултиплеер искуство. Што не чека во идинина, може само да замислиме.

Прочитај повеќе

WWDC е еден од настаните кои iOS девелоперите со нетрпение го очекуваат. Apple на овој настан вообичаено не претставува хардвер, но компанијата зборува за идните насоки на оперативниот систем. Секако ова значи дека WWDC е „резервиран“ за новите верзии на iOS, macOS и watchOS. Оваа година настанот во живо го следеа девелопери од 77 држави. […]

Прочитај повеќе

Пред неколку години сите ја фалеа иновативноста за новиот дизајн на копчињата, а денес Apple е пред групна тужба. Групна тужба против Apple е поднесена пред судот во Калифорнија. Проблемите започнуваат со редизајнот на тастатурата направен во 2017 година. Apple во 2015 година претстави нов дизајн на механизмот на копчињата. Главната придобивка од ваквиот дизајн […]

Прочитај повеќе

Apple сепак со надградба на оперативниот систем ќе ги поправа телефоните чиј екран престана да функционира по сервисирањето на неовластени сервисери. Компанијата реагираше набрзина по откривање на скандалот, оценува GSM Arena. Новата 11.3.1 верзија на iOS ги надминува овие проблеми , па засега корисниците повторно можат да ги сервисираат своите екрани каде сакаат. Сепак се […]

Прочитај повеќе

Нешто помалку од две години откако Apple ја слушна пресудата на Евроспката Унија, компанијата ќе започне со враќање на данокот. Во 2016 година Европската комисија донесе одлука дека Apple има нефер договор со Ирска. Овој договор и овозможувал на компанијата да плаќа плати данок од 0,5%. Сепак клучниот проблем можеби е што ова е специјален […]

Прочитај повеќе