Aпликациите на Google се најпопуларните апликации за iOS уредите, додека пак Facebook е кралот на нивната продавница Google Play, вели анализата на App Annie. Во оваа анализа од февруари 2013-та се прегледувани само апликациите кои не се игри. Најпопуларни апликаци за iOS се YouTube која до пред една година беше интегрирана во iOS и Google […]

Прочитај повеќе

Google објави дека во Google Play маркетот веќе се достапни за преземање повеќе од 700.000 апликации и според нивните пресметки се изедначиле со App Store, а истите ги потврдија од Bloomberg. Иако, ова е само мал дел од пазарот, вистинската битка помеѓу Google и Apple се бие на полето на паметните телефони и компјутерски таблети. […]

Прочитај повеќе

Новиот оперативен систем iOS 6 на 19-ти септември ќе пристигне со пoдновена продавница за апликации на Apple. App Store како и досега ќе бидe заедничка за iPhone, iPad и iPod Touch, a најголемата новост е истакнување на Genius кој им сугерира на кориснициите кои апликации да ги симнат или купат. Genius ги прави своите одлуки врз […]

Прочитај повеќе

Google го прославува 10-то милијардито симнување на апликации од Android Market. Симнувањето забрзува со отприлика една милијарди симнување секој месец. Од стартувањето во 2008-ма година на Android Market му требаше скоро година дена за да стигне до 1 милијарда симнувања. Потоа за само две години мобилната платформа забележа огромна популарност и продавницата до јули 2011-та […]

Прочитај повеќе

На „Lets Talk Phone” настанот, пред да биде претставен новиот iPhone 4S, Скот Форсал потпретседател за iOS Software, изјави дека има над пола милион апликации во Apple App Store, од кои 140.000 апликации за iPad. Од стартувањето на продавницата пред три години се симнати 18 милијарда апликаци, вели Apple, додавајќи дека има исплатено неверојатно 3 […]

Прочитај повеќе

Пазарот на паметни телефони сè повеќе расте, а со тоа и бројот на мобилни апликации. Во извештај на платформата за откривање апликации AppsFire стои дека вкупниот број на објавени апликации на Apple App Store и Android Мarket изнесува еден милион. Според AppsFire не сите апликации се активни, поточно не се сите апликации достапни за преземање. […]

Прочитај повеќе

Новото „гејмерско издание“ на Гинисовата книга на рекорди 2011-та ги вклучува Apple App Store и Angry Birds како светски рекордери според најпопуларна продавница за игри, односно најпродавана игра, заедно со iPhone 4 кој ги надмина Sony Playstation и Nintendo станувајќи најбрзо продаваната гејминг платформа.

Прочитај повеќе

Apple App Store се уште е на врвот со над 350.000 апликации, следен од Android Market со над 150.000 апликации додека другите продавници за HP webOS, Blackberry, Ovi Store, Windows Phone, Amazon Android Appstore заостануваат со по меѓу 5.000 до 35.000. Можеби малку поистакнати се Get Jar, со над 80.000, односно Pocket Gear и слични продавници, со над 140.000 апликации, кои ги покриваат сите мобилни платформи.

Прочитај повеќе

Apple остана на врвот со најголемиот број, над 300.000 мобилни апликации во 2010-та година, кои се дуплираа споредено со минатата година. Но, Google Android пазарот забележува неверојатен расто. Бројот на Android апликации достигна 130.000, што е за 6-пати повеќе од пред една година, вели агенцијата за анализа на мобилниот пазар, Distimo во својот извештај. Далеку зад Apple и Android се 18-те илјади Blackberry апликации, односно 25.000 апликации во Nokia Ovi продавницата.

Прочитај повеќе

Секоја секунда се симнуваат по стотина апликации од Android Store, a пред ден бројката стигна до 1 милијарда симнати апликации, според статистиката на AndroLib.

Прочитај повеќе

Google стартуваше бесплатен софтвер, Android App Inventor, со кој секој може лесно да креира Android апликации без да мора да знае како се програмира.

Прочитај повеќе

Во видеото подолу Џејмс Кендрик од JkOntheRun.com покажува како неколку негови омилени апликации работат на новиот Apple уред, меѓу кои Twitteriffic (клиент за Twitter), NetNewsWire, iBooks, Safari, Maill… има и Kindle апликација за iPad. (Kindle e е-читач на книги од Amazon, кој се гледа како конкурент на iPad-от)

Прочитај повеќе