Apple најави мала, но значителна промена која ќе израдува најголем дел од девелоперите. Компанијата од 1 јануари ќе го намали делот кој го зема од девелопери кои заработуваат помалку од 1 милион долари на App Store. Компанијата ќе ја намали својата провизија на 15 отсто (сега изнесува 30 отсто). Станува збор за нова програма на […]

Прочитај повеќе

Developer Enterprise Program програмата на Apple им помага на компаниите набрзина да издадат апликации без да ги поминуваат ригорозните тестови на Apple. Ограничувањето кое доаѓа со ова е дека оваа програма би требало да се користи за тестирање на апликации во развој, или за објавување на интерни апликации кои ќе ги користат вработени во компанијата. […]

Прочитај повеќе

Peek-a-Zoo е една од ретките апликации која на забавен начин ги учи најмалите за различните животни и емоциите, изрази на лицето, акции, и звуци. Предвидена за деца од предучилишна возраст, Peek-a-Zoo ќе проба да ги ангажира дечињата од 2 до 5 години да препознаваат најразлични животни и бројните емоции и активности. Апликацијата не само што […]

Прочитај повеќе

Два дена нè делат од излегувањето на Echoes World и на Android платформата. Echoes World е iOS игра на македонското студио Maximus Ludos Studios, со седиште во Холандија. Оваа преубава игра се наметнува како наслов кој на уникатен начин вклопува добро познати активности со бои и меморија и допринесува до интерактивно стимулирање на сетилата. Како […]

Прочитај повеќе

Најверојатно сите корисници кога преземаат апликации од официјалните канали очекуваат поголема безбедност. Ова секако е случај со корисниците на Apple компјутери и мантрата Mac е побезбеден од PC. За жал, оваа недела повторно дознаваме дека нема потполно безбеден систем. Adware Doctor e популарна апликација достапна на Mac App Store. Станува збор за апликација која треба да овозможи […]

Прочитај повеќе

За разлика од Google Play, App Store генерално важи за побезбедно место. Сепак неколку недели пред популарниот ден за шопинг во Америка, „Црн петок“, продавницата на Apple за мобилни апликации е полна со лажни апликации. Тоа што е заедничко за голем дел од нив е што се маскираат како апликации на легитимни продавници. Дали тоа […]

Прочитај повеќе

На Microsoft му беше потребен релативно кус период по промената на фокусот од хардвер кон софтвер и сервиси, да се појави на врвот со неколку апликации на Google Play и App Store. Еден од тие нови сервиси е новата апликација во App Store, Microsoft Pix која помага да се направат подобри фотографии со помош на […]

Прочитај повеќе

Најголемиот број корисници на паметни телефони во САД престанаа да инсталираат нови апликации. Уште од 2014 година е забележано дека 65,5 отсто од корисниците не преземаат ниту една нова апликација месечно, иако ова немаше влијание на најголемите креатори на апликации. Но, последниве месеци топ 15-те апликации забележаа пад во преземањето од 20 отсто, во споредба со […]

Прочитај повеќе

Google Play наскоро ќе започне повеќе да наликува на App Store на Apple, но не во изгледот, туку во механиката на како се објавуваат апликации. Google најави дека издавање на апликаци ќе подлежи на внатрешна контрола од тим на Google пред нивно објавување на продавницата. Ова е промена на праксата на Google, бидеќи до сега […]

Прочитај повеќе

Хрватската апликација PhotoMath од PhotoPay го надмина Facebook Messenger на американскиот App Store на Apple, и уште поимпресивно, стана најпопуларната бесплатна апликација на американскиот App Store, јави Netokracija. Дел од популарноста на апликацијата секако се должи и на тоа што беше дел од стартап натпреварувањето TechCrunch Disrupt кој се одржа во Лондон, и за неа […]

Прочитај повеќе

Бразил, Индонезија, Мексико, Турција и Индија се новите локации на кој треба да се концентрирате доколку сте развивач на мобилни апликации, вели анализата на App Annie. Според аналитичарите порастот е предизвикан од намалувањето на цената на паметните телефони и таблет компјутери кои сега се попристани до корисниците. Споменатите држави имаат голем број на жители, па […]

Прочитај повеќе

Vizzywig 4К e нова iOS апликација на i4software со екстравагантна цена од 1.000 долари. Тоа што го нуди е можност да снимите 4K видео, или Ultra HD видео со резолуција поголема од 4.000 пиксели, со вашиот iPhone 5S. Покрај можноста за снимање, апликацијата нуди и можност за едитирање на снимката, додавање на музика во позадина […]

Прочитај повеќе