Секоја година апликациите на iOS заработуваат стотици милиони долари. Секако со оглед на тоа дека сме на крајот на годината ќе има анализа и на овој сегмент од пазарот. Ова се 10-те апликации кои најмногу заработиле минатата година според анализата на Business Insider. За жал ако се надевате дека ќе  може да пронајдете нова интересна […]

Прочитај повеќе

Употреба преносливи софтверски алатки директно од вашето USB знае да биде исклучително корисно. Таквите апликации ниту заземаат простор на вашиот хард диск, ниту пак ја забавуваат работата на вашиот компјутер. Веб сајтови како PortableApps ви дозволуваат да инсталирате преносливи верзии за одредени програми. Одреден софтвер, меѓутоа, не е достапен во пренослива форма. Софтверска апликација како […]

Прочитај повеќе

Истражување на Универзитетот Оксфорд покажува дека 88 отсто од апликациите имаат код кој испраќа податоци од корисниците на Alphabet (Google). Анализата е направена на 959 426 Android апликации од американската и британската Google Play продавница. Google секако не е осамен во прибирањето податоци. Facebook собира податоци од корисниците од 43% од апликациите, Twitter од 34% […]

Прочитај повеќе

Најголем дел од програмерите својот ден го минуваат седејќи на бирото пред својот компјутер. Сепак за секој осум часа кои ги минувате зад бирото потребно е да се размрдате барем еден час. Истражувањето на Lancet покажува дека дека опасноста од компликации и прерана смрт кај луѓето кои само седат 8 или повеќе часа е 9.9% во […]

Прочитај повеќе

Над 800 милиони долари тежат лажните кликови од мобилни телефони само во првите 3 месеци на 2018 година, јави AppsFlyer. „Кога се во прашање мобилните измами никој не е имун, ниту огласувачите, ниту апликациите, ниту мрежата“, вели компанијата. Истражувањето кое го направија опфати 6.000 апликациии инсталирани 10 милијарди пати. Штетата која е направена на огласувачите […]

Прочитај повеќе

По повод Денот на жената Product Hunt направи листа и одвои неколку одлични апликации и продукти развиени од жени. Целата листа може да ја видите на следниот линк, а ние ви издвоивме неколку. Venture Chat Girls Collective е платформа преку која жени претприемачи, инвеститори и сл. комуницираат и споделуваат искуства и совети. Dream Big. Hustle Hard. е […]

Прочитај повеќе

Google отстрани над 700.000 апликациии и 100.000 развивачи од Google Play во текот на 2017 година. Во просек, компанијата секој ден отстранувала по 1.900 апликации, јави Register. Бројката е навистина голема, пред сé ако споредите со 2016 година. Бројот на отстранети апликации во 2017 е 70% поголем од претходната година. Сепак и бројот на апликации […]

Прочитај повеќе

Од втората половина на 2018 година, сите нови апликации на Google Play ќе мора да таргетираат SDK кое не е постаро од 1 година. Ова важи како за новите апликации, така и за сите апликации кои ќе бидат надградени по овој период. Ова за корисниците не значи многу, но девелоперите кога ќе ги надградуваат апликациите […]

Прочитај повеќе

Google најавува промени во рангирањето кои треба да ги израдуваат сите корисници. Апликациите кои често паѓаат ќе бидат пониско рангирани на Google Play Store. Промените се дел од напорите на Google за поквалитетни апликации. Компанијата работи на вештачка интелигенција која ќе овозможи презентација на поквалитетни апликации. Квалитетот на кодот е само еден од критериумите. Google […]

Прочитај повеќе

По осум години работа, хрватската компанија Shoutem ја претстави петтата верзија на платформата. Новата верзија на платформата е споделена и на Product Hunt. „Shoutem е платформа која овозможува развој на iOS и Android апликации. Платформата обезбедува развојна средина, алатки и можност за промена на некоја од функционалностите или креирање на нова,“ вели  Роберт Секулиќ, од Shoutem. […]

Прочитај повеќе

Над милион Google профили се заразени со нов малициозен софтвер наречен Googlian, а бројката секој ден расте за околу нови 13.000 уреди. Малициозниот софтвер може да ги украде податоците на корисникот од речиси сите услуги на Google. Google Play, Gmail, Google Photos, Google Docs, G Suite, Google Drive се само дел од алатките кои се […]

Прочитај повеќе

Распродажбите на PC игри палат и жарат насекаде, но што доколку интересот ви лежи во работи поврзани со вашата мобилна направа? За време на празникот Black Friday/ Cyber Monday, многу попусти можат да се најдат и низ продавницата на Google. Она што следи се нашите предлози од Android игри и програми кои моментно се продаваат […]

Прочитај повеќе