Светот некако се навикна на опасноста од рансомверот и повеќе не се спомнува со истиот интензитет како порано. Но, тоа не значи дека луѓето кои профитираат од ова се на одмор. Секојдневно, присилно се шифрираат бројни податоци и се бараат неколку стотици, па и илјадници долари за да се отклучат истите. Дури и кога би […]

Прочитај повеќе

Можеби една од најпопуларните и најпознатите компании, Kaspersky за прв пат од основањето отвора канцеларија надовор од Русија. Компанијaта најави отворање на канцеларија во Швајцарија. Развојот на дел од софтверот ќе биде префрлен во оваа канцеларија. Нејасно е дали со ова компанијата покажува дека навистина имало инфилтрирано хакери или само се обидуваат да се оддалечат од […]

Прочитај повеќе

Еден од најголемите производители на антивирус, руската компанија Kaspersky, најави значајни промени. Софтверот на компанијата ќе биде отворен за прегледи од независни експерти. Промената доаѓа по обвинувањата за шпионажа, и забраната за користење во владините агенции во САД. За оваа цел Kaspersky ќе отвори три центри за транспарентност во САД, Европа и Азија. Најавата вели дека новата пракса може да […]

Прочитај повеќе

Kaspersky ја повлече тужбата против Microsoft за злоупотреба на положбата. Оваа одлука пристигна откако Microsoft се согласи на развивачите на антивирус да им овозможи повеќе време за прилагодување пред надградбата на оперативниот систем. Kaspersky имаше спор со Microsoft во неколку региони. Најпрво започаа во Русија, а потоа отворија спор и во Европската Унија и Германија. […]

Прочитај повеќе

Microsoft наскоро би можел да се врати пред Европската комисија за заштита од монопол. Компанијата призна дека најновиот оперативен систем Windows 10 може да го исклучи анитивирусот од трети производители. Според компанијата, оперативниот систем го прави ова кога има проблем со компатибилноста. Kaspersky веќе го тужи Microsoft во Европа и Русија, јави Register. Проблемот настанува […]

Прочитај повеќе

Доколку го користите антивирусот AVG за да се заштитите од злонамерен софтвер, сега може да е вистинскиот момент да го промените антивирусот. Чешката компанија на видео на својот YouTube канал објави кои податоци ги собираа и кои ги споделуваат за заработка. Антивирусот е бесплатен, па продажбата на податоците е еден од начините на монетаризација на […]

Прочитај повеќе

Во последниве неколку месеци се хакнати неколку милиони профили на онлајн гејмери, PSN, Bethseda, Codemasters, а минатата недела се украдео податоци на 1.3 милиони корисници на SEGA. И покрај тоа што вината за овие пробивања никако не е кај корисниците, овој текст е за мерките кои можат за ги предземат играчите на MMO игри за посигурно играње.

Прочитај повеќе

Како Norton корисник решив да ја пробам новата верзија на Internet Security 2012, пишува Александар а.к.а. Pipelin на форумот објавувајќи кратка рецензија за новиот антивирус. Norton е еден од најпопуларните и најфалените антивируси како на форумот на It.com.mk така и според разни тестови.

Прочитај повеќе

Psyside објави резултати од тестирање за сигурност на 16 популарни антивирус софтвери. Според резултатите, превземени од Wildessecurity, се покажува Norton во моментов е најдобриот анти-вирус.

Прочитај повеќе