Хакерската група Anonymous се закани дека ќе открие идентитети на членови и подржувачи на мексиканскиот нарко-картел, како знак на одмазда за киднапирање на член од групата. Хакерската група веќе има хакнато веб сајт на поранешен член на мексиканската влада, обвинувајќи го за поврзаност со озогласениот нарко-картел Зета. Член на Anonymous, во видео обратено до нарко-картелот, […]

Прочитај повеќе

Интернет активистите Аnonymous срушија 40 сајтови кои се поврзани со детската порнографија и објавија 1.500 имиња на луѓе кои го користеле сајтот Lolita City кој, според Anonymous, содржел педофилска содржина од 100 гигабајти. Во препознатливиот стил на Anonymous овие срушувања на сајтови се дел од „Оperation Darknet” што е акција за напаѓање на педофилите кои […]

Прочитај повеќе

Членови на хактивистичката група Anonymous утринава го хакнаа веб сајтот на сириското Министерство за одбрана. Овој напад има за цел да покаже поддршка за востанието против моменталната сириска власт која се обидува да го задуши со употреба на сила. Веб сајтот на министерството за одбрана беше заменето со модифицирана верзија од сириското знаме, каде ѕвездата […]

Прочитај повеќе

Интернет активистите Anonymous и хакерската група LulzSec заедно најавија дека ќе стартуваат кампања во три фази против PayPal, и eBay, со цел да се одмаздат за апсењата на десетина свои членови. Апсењата беа поттикнати од PayPal кои доставија листа од 1.000 IP адреси до FBI за луѓе кои го напаѓаа сајтот минатата година како знак […]

Прочитај повеќе

Интернет активистите Anonymous објавија „тајни документи“ украдени од Единицата против сајберкриминал на италијанската полиција. Anonymous вели дека ги добиле фајлови, кои наводно „тежат“ околу 8 GB, од анонимен извор кој ги украл од серверите на Centro Nazionale Anticrimine Informatico per la Protezione delle Infrastrutture Critiche (CNAIPIC). Меѓу потадоците има доверливи фајлови со информации за истраги, […]

Прочитај повеќе

Кога пред некој ден беа уапсени 16 осомничени членови на Anonymous поради пробивања на финансиски сајтови, заменик помошник директорот на американското Федерално биро, Стив Чабински излезе со изјава дека „сакаме да пратиме порака дека хаосот на Интернет не е прифатлив, дури и ако хакерите веруваат дека имаат социјални причини, не е прифатливо да се пробиваат […]

Прочитај повеќе

Полицијата во САД, Британија и Холандија уапси над 20 луѓе кои се осомничени дека како дел од Anonymous групата го нападнале сајтот на PayPal во декември. Осомничените се обвинети за онлајн напад. Неколкумина од десетината уапсени се тинејџери под 18 години. Минатата година интернет активистите Anonymous ги нападнаа PayPal, MasterCard и Visa срушувајќи ги со […]

Прочитај повеќе

Револтирани што Google го банираше Your Anon News профилот на нивната + мрежа поради нарушување на Условите за користење, хакерската група Anonymous најави дека ќе креираат друштвена мрежа каде нема да се толерира „банирањето и цензурата“. Во својот Tumblr пост Anonymous ја најави AnonPlus мрежата која е во изработка. „Би сакал да напоменам дека овој […]

Прочитај повеќе

Хакерската група Anonymous објави 130 MB-тежок торент фајл со имејл адреси, лозинки и логини на Booz Allen Hamilton, компанија која соработува со американските безбедносни сили. Податоците се украдени од сервер со пропусти на мрежата на компанијата која е водена од лица кои биле поранешни директори на CIA и на американското Министерство за одбрана. Anonymous вели […]

Прочитај повеќе

Tango Down! brasil.gov.br и presidencia.gov.br, вели LulzSec на својот Twitter профил, за подоцна да ги пофали своите бразилски колеги хакери кои ги срушиле сајтовите, најверојтно со DDoS напади.

Прочитај повеќе

Хакерската група која хакнува само за ‘lulz’, LulzSec, и интернет активистите, Anonymous, ќе се здружат заедно во „Operation Anti-Security” и ќе напаѓаат владини сајтови во потрага по пропусти и доверливи документи.

Прочитај повеќе

Lulz Security, или Lulzsec, се појавија во мај и веднаш станаа хипер активни. За разлика од нивните поозбилни колеги Anonymous, Lulzsec немаат ама никаква агенда. Не знам дали како помлади им било ускратено играњето онлине или се неверојатно неуспешни при играње онлајн, ама Lulzsec ја започнаа својата кампања главно со DDoS напади и тоа врз страните и форумите на повеќе производители на игри и на неколку сервери на онлајн игри.

Прочитај повеќе