Интерпол вели дека апсењето на 25 лица кои се осомничени за пробивање на сајтови, се дел од „операцијата Unmask“. Oперацијата е стартувана во февруари и во соработка со властите од Аргентина, Чиле, Колумбија и Шпанија. Веднаш по апсењата, Anonymous го срушија за кратко сајтот на Interol. Уапсените лица, oд 17 до 40 години, се осомничени […]

Прочитај повеќе

Wikileaks започна со објавување на „Global Intellegence Files“. Првично се објавија околу 170 доверливи мејлови на безбедносната консултантска фирма Stratfor која е со седиште во Тексас, САД. Stratfor, опишана како „приватна CIA“, подготвува безбедносни анализи за влади, војски, разурзнавачки агенции и големи компании. Клиент на Stratfor е и македонската влада. Мејловите кои се украдени од […]

Прочитај повеќе

Наместо „ние сме легија“ текстoт, кратката порака „Започна“ на бела позадина се најде на дифејсираните сајтови на продукциските куќи City Records и Grand. Ова се случува два дена по Anti-ACTA протестите во Белград и Нови Сад. Српските Anonymous ги нападна продукциските куќи бидејќи ја „трујат српската младина“. Целта е секако да им се наштети на […]

Прочитај повеќе

Директорот на американската Национална агенција за безбедност предупреди дека хакерите-активисти во наредниве година-две ќе имаат потенцијал да срушат електрични мрежи, пренесува Wall Street Journal. Според генералот Кијт Александер, сајбер нападите се сериозна опасност врз компјутерските мрежи, а Anonymous се една од групите кои имаат потенцијал да прераснат во закана за американските и други влади, како […]

Прочитај повеќе

Хакерската група и прати заканувачка порака на Бугарија со барање да го послушаат народот и да се тргнат од контровезниот договор ACTA. ACTA e трговски договор составен со цел да се справи со трговијата на фалсификати и пиратеријата. Многумина стравуваат дека ACTA ќе може да ги постави темелите за интернет цензура бидејќи дозволува строги казни […]

Прочитај повеќе

Хакерите-активисти Anonymous срушија неколку сајтови на грчката влада, банки, полицијата и политичките партии во знак на дигитална поддршка на протестите кои избувавнаа во неделата. Насилните протести, во кои беа запалени и 34 згради во Атина, се против непопуларниот закон кој беше одобрен од грчкиот парламент. Законот воведува построги мерки за штедење за да може да […]

Прочитај повеќе

Очекувај не Иво Јосиповиќ. Ова е кратката порaка од хакери-активисти Anonymous кои му ја испратија на хрватскиот претседател пред синоќ во 22:40 часот да му го срушат сајтот predsjednik.hr. Г. Jосиповиќ им одговори на хакерите преку својот Facebook профил со „потребно е да се заштити интелектуалното власништво за да може научниците, уметниците и други креативци […]

Прочитај повеќе

На 28-ми јануари ќе се направи глобален сајбер протест чија прва мета би била Facebook. Барем вака се вели во YouTube видеото кое е наводно од Anonymous. Всушност, поради природата на групата која е составена од разни членови ширум светот без некој истакнат водач или знаење кој се е вклучен во неа, многумина му поверуваа […]

Прочитај повеќе

Друштвените мрежи ги ставаат корисниците во опасност со тоа што им го бараат вистинското име, вели основачот на Free Software фондацијата, Ричард Сталман. Неговата критика кон друштвените мрежи, поточно кон Facebook, е што мрежата ги набљудува корисниците преку Like копчињата кои се наоѓаат на надворешните сајтови. „Facebook прави масовно набљудување. Ако има Like копче на […]

Прочитај повеќе

Контроверзните хакери-активисти Anonymous украде стотина илјади имејлови, лозинки, кредитни картички и други податоци од американската безбедноста компанија Stratfor. Според хакерите, украдени се 200 GB податоци. Сајтот на компанијата е изгасен, и се суспендирани сите активности на серверите и имејловите на Stratfor. Happy #LulzXmas | @STRATFOR database dump + 30,000 cc/ccv #s —pastebin.com/q5kXd7Fd | #Anonymous #AntiSec […]

Прочитај повеќе

Anonymous продолжува да спроведува правда низ целиот свет. Oвој пат мета на хакерската група беа изралеската служба за разoзнавање Мосад, изралеските одбранбени сили, како и израелската агенција за разознавање позната како Шабак или Шин Бет. Пред неколку дена Anonymous испрати закана до Израел, најавувајќи дека ќе нападне доколку продолжи со блокирањето на хуманитарната помош наменета […]

Прочитај повеќе

Хакерската група Anonymous ја засили својата кампања против интернет педофилијата, така што ги примамува оние што сакаат да посетуваат нелегални сајтови со детска порнографија да пристапат на сервис кој ќе ги идентификува нивните IP адреси, и со тоа ќе можат да се идентификуваат и лоцираат. Според Anonymous, на сајтовите како што се Hard Candy и […]

Прочитај повеќе