Хакерската група Anonymous ја започна новата акцијата OpFreeAssange со напаѓање на владините веб сајтови на Велика Британија во знак на протест против односот на властите кон основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж. Во моментот, некои од веб страниците на министерствата, како и на премиерот, сѐ уште не се во функција. #OpFreeAssange – Tango Down: homeoffice.gov.uk | […]

Прочитај повеќе

Хактивистите Anonymous ги нападнаа страните на властите во Украина како одмазда за  гасењето на популарниот торент сајт Demonoid. Нападнати се страните на Украинската Анти-пиратска асоцијација, Агенцијата за aвторски и сродни Права, како и страните на Националната телевизија и украинскиот Совет за Радиодифузија. Нападите на страните ги потврди и Киев, а како и досега „оружјето“ кое го […]

Прочитај повеќе

Австралија е новата цел на хактивистите Anonymous. Цел на нападот е австралискиот интернет провајдер AAPT поради предлог-законот кој ги обврзува телекомуникациските компании да ги чуваат податоците на корисниците во период од две години. Пробивањето е потврдено и од директорот на AAPT, Дејвид Јул. Аnonymous тврди дека има 40 GB кориснички податоци. Напаѓачите за SCMagazine вели […]

Прочитај повеќе

Хактивистите Anonymous го стартуваат сајтот Par:AnoIA (Potentially Alarming Research: Anonymous Intelligence Agency), кој налик на Wikileaks, ќе служи за да се објавуваат доверливи документи. За разлика од досегашната пракса на Anonymous да објавуваат .zip торенти за симнување, овој сајт е наменет за поспецифична публика. „Причината зошто никому не му е гајле за овие документи, како […]

Прочитај повеќе

Оу да, ве нареков „script kiddies“. Сега треба да очекувам гневни реакции од таканаречените хакери на владини сајтови на непријателските-ни соседи? Вчера Macedonian Hacking Crew наводно го дифејсираа сајтот на албанскиот претседател Бамир Топи. MHC оставиле порака на сајтот „обединета Македонија“ со која се одмаздија на нивните косовски колеги KNS кои неодамна го направија истото […]

Прочитај повеќе

Хактивистите Anonymous излегоа на улиците на 16 индиски градови, вклучувајќи го и Мумбаи и Делхи, за да протестираат против веб цензурата која се практикува во земјата. Хактивистите се појавија со банери кои повикуваат на слобода на интернетот, слобода од цензурата и слобода во изразувањето. Пред уличните протести следеа успешни и неуспешни напади на бројни индиски […]

Прочитај повеќе

Хактивистите Anonymous го претставија AnonPaste, кој е алтернатива на Pastebin сервисот кој неодамна се закани дека ќе ги цензурира сите постови кои содржат украдени информации. Pastebin не само што е лесен за користење туку и дозволува анонимно закачување на постови, без потреба од регистрација. Токму поради тоа Anonymous и други хакери го користеа овој сервис […]

Прочитај повеќе

Хакерската група TeamPoison го сруши веб сајтот на претставништвото на НАТО во Хрватска бидејќи, како што е наведено во постот на Pastebin, НАТО ја „дели државата за да изгради војни бази и да украде природни ресурси“, како и за убиство на невини луѓе, бидејќи ја користат пропагандната машинерија на Руперт Мурдок, заради „НАТО тероризам“ итн. […]

Прочитај повеќе

Pastebin.com, сервисот за постирање кој стана најпрепознатлив по тоа што се користи од хакерските групи Anonymous, LulzSec и други, за објавување на украдени доверливи податоци, реши да најми повеќе вработени да помогнат да се спречат понатамошни постирања на такви „осетливи“ информации. На сајтот секој може да сподели пост без потреба да се логира. Сервисот им […]

Прочитај повеќе

Дали може од Data Breach Investigation извештајот на Verizon да се каже дека мотивот да се протестира е поголем од мотивот да се украдат пари? Контроверзната група Аnonymous заедно со други индивидуални активисти, и за кратко LulzSec, се обвинети дека имаат удел во 58 отсто од сите украдени податоци. Мотивот на хактивистите да пробиваат и […]

Прочитај повеќе

<Надополнето>Аnonymous на своите Twitter профили објави дека се работи за лажен оперативен систем, не е креиран од нив, и предупредуваат дека е полн со тројанци. Подолу се два твита од профилите кои се познати како „официјални“ на хактивистите кои предупредуваат за ОС-от, но малку е тешко да се потврди дали тој оперативен систем е креиран […]

Прочитај повеќе

Им ги сечеме главите на LulzSec, вели FBI откако утринава уапсија пет члена на озогласената хакерска група LulzSec. Групата стана позната откако во 50-дневен период од мај до јуни 2011-та година направи хаос во сајбер просторот пробивајќи куп сајтови на институции и компании, меѓу кои и сајтовите на CIA, Sony, eBay, американскиот Конгрес и други. […]

Прочитај повеќе