Хактивистите Anonymous најавија повторно активирање. Причина за враќањето е полициската бруталност и убиството на Џорџ Флојд. Г. Флојд беше убиен од полицаецот Дерек Шовин, кој сега е уапсен и обвинет за убиство од небрежност. По убиството на Џорџ Флојд групата која до пред неколку години беше почеста во вестите, повторно започна со напади. Anonymous се […]

Прочитај повеќе

Шарлотсвил е мал студентски град во Вирџинија, САД, но викендов е во центарот на известувањата на сите медиуми. Причината за ова е најавата за отстранување на споменикот на генералот Роберт Ли. Екстремната десница ова го искористи како повод за повик на протести и обединување на крајната десница во САД. На протестот на крајната десница е организиран […]

Прочитај повеќе

Минатата недела група на членови на хактивистите Anonymous ги пробија серверите на хостинг компанијата Freedom Hosting II. Според непотврдени информации на овие сервери се хостира една петтина од таканаречениот Dark web. Како последица на нападот срушени се 10.613 страници, и ископирана е базата на податоци на Freedom Hosting II. Според членовите на Anonymous половина од […]

Прочитај повеќе

Хактивистите Anonymous продолжуваат со кампањата против Доналд Трамп. Групата се закани дека нападите против кандидатот за претседател на САД ќе кулминираат на 1 април, кога хакерите ветуваат дека ќе ги „урнат“ сајтовите на г. Трамп. Целта на нападите не е само да се срушат неговите вебсајтови, туку да се запре неговата кампања преку откривање на […]

Прочитај повеќе

Аnonymous ги сруши сајтовите на производителот на автомобили Nissan во знак на протест против ловот на делфини на јапонски компании. За волја на вистината, Nissan нема никаква поврзаност со китоловците, но станува збор за голема јапонска компанија која е искористена како прокси за да го привлече вниманието и да ја подигне свеста. Сајтовите на Nissan […]

Прочитај повеќе

Во текот на новогодишните празници кои започнаа на 24 декември, турските банки беа цел на постојани сајбер напади. Одговорноста за нападите ја преземаaт хактивистите Anonymous, велејќи дека нападите се поради поврзаноста на властите во Анкара со терористите на Исламската држава (ISIS). Интензитетот на нападите беше во толкава мера што проблеми имаа и трансакциите на кредитни […]

Прочитај повеќе

Хактивистите Anonymous им објавија војна на Исламска држава (ISIS) објавувајќи имиња на наводни екстремисти кои се поврзани со терористичката организација. Гневни поради нападот врз Париз во кој загинаа 129 лица, хактивистите објавија листа на профили и сајтови на наводни екстремисти, во обид да ги срушат или преземат. Целта е да се посрами ISIS, иако операцијата […]

Прочитај повеќе

Преку Twitter профилот Amped Attacks, анонимен хакер започна да објавува имиња на членови на американскиот расистички култ, Кју Клакс Клан. Помеѓу првите посрамени имиња се најдоа и имиња на четворица американски сенатори, Томас Тилис, Џон Корнин, Џон Харди Исаксон и Ден Коатс, јави Salon. Нема докази за вмешаноста на сенаторите со кланот. @Amoswtlcindy Amos, completely […]

Прочитај повеќе

Од никаде, вниманието на политичките препукувања за #бомбата го привлече видео на YouTube кое ветуваше своја бомба против претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Видеото, кое се заканува дека ќе ја открие „правата вистина“, е потпишано од таканаречените „македонски Анонимуси“, алудирајќи на хактивистите Anonymous кои се светски познати по своите контроверзни сајбер напади. Медиумите се закачија […]

Прочитај повеќе

Хактивистите Anonymous им објавија сајбер војна на екстремистите на Исламска Држава, попознати како ISIS. Групата ги предупреди и телевизијата Al-Jazeera, Катар, Турција и Саудиска Арабија дека ќе бидат цел на сајбер напади поради поддршката на Исламска Држава, без разлика дали станува збор за медиумски спинови како поддршка на екстремистите, или поддршка и снабдување кон екстремистите. […]

Прочитај повеќе

Лидерот на хакерската група LulzSec која пред три години направи хаос на повеќе владини и гејминг сајтови, Sabu, хакирал куп сајтови во Иран, Сирија, Бразил и Пакистан додека бил доушник и работел за Федералното истражно биро (FBI), пишува New York Times. Хектор Ксавиер Монсегур попознат како Sabu, уште пред своето апсење соработуваше со FBI и […]

Прочитај повеќе

Нови доверливи документи објавени од поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден, откриваат дека тајна британска единица користела сајбер напади против хактивистите Anonymous и контроверзната хакерска група LulzSec. Oфицијалниот став на британската агенција Government Communications Headquarters (GCHQ) е дека сите активности биле одобрени бидејќи целта им биле криминалци. Во извештајот објавен од NBC News и Глен […]

Прочитај повеќе