Приватностa е огромна работа, особено кога се работи за вашите пребарувачки навики. Имено, поголемиот дел од пребарувачки енџини си земаат за слобода да ја дознаат вашата локација и IP адреса. Но, не и со Private.sh. Преку овој сајт, секое ваше пребарување се шифрира и процесира на тој начин да не можат да се откријат дополнителни […]

Прочитај повеќе

Припејд телефоните кои нудат анонимност наскоро би можеле да станат забранети во САД. Веста за ваков закон доаѓа неколку дена откако беше обелоденето дека терористите во Париз користеа припејд телефони, а не софистицирана технологија како што претходно се мислеше. Предлог-законот, кој е сличен на законот кој го имаме во Македонија уште од 2013-та година, кој […]

Прочитај повеќе

After School е интересна и контроверзна апликација која тинејџерите ја обожаваат, но Apple ја забрани бидејќи беше небезбедна. Апликацијата беше повлечена од AppStore цели четири месеци сѐ додека не ги испочитуваа правилата на Apple. По повеќе од една година се чини дека апликацијата ги реши проблемите, се врати во AppStore и успеа да привлече 16 […]

Прочитај повеќе

Новата надградба на Android апликацијата на Facebook ќе им дозволи на корисниците поедноставно анонимно и безбедно користење преку Tor мрежата. Иако анонимност на Facebook не е можна, сепак ваквото поврзување им помага на луѓето кои сакаат да ја скријат локацијата од каде пристапуваат на мрежата. Социјалната мрежа од пред неколку месеци започна поинтензивна соработка со […]

Прочитај повеќе

Најверојатно веќе сте се сретнале со термините Dark Web и Deep Web, но што значат? Безбедносниот експерт Даниел Мизлер на едноставен и разбирлив начин ја објаснува разликата на овој невидлив интернет простор. Интернетот е местото што го знаеме, сајтовите кои редовно ги користиме, кои се индексирани од пребарувачите за да можат едноставно да се најдат, […]

Прочитај повеќе

Twitter предупреди мал дел од своите корисници дека се цел на напад кој е спонзориран од неименувана држава. Цел на нападот и информации до кои се обидуваат да дојдат напаѓачите се имејл и IP адреси, телефонски броеви, и кориснички имиња, јави Motherboard. We received a warning from @twitter today stating we may be "targeted by […]

Прочитај повеќе

Руската апликација за енкриптирани пораки, Telegram, се најде во малку чудна улога. Наместо апликација што ја заштитува приватноста од властите, Telegram доби реноме на апликација преку која Исламската држава (ISIS) и другите терористички организации комуницираат без страв дека ќе бидат следени. Но, сега притисната од властите и јавноста, со цел да се дистанцира од терористичките […]

Прочитај повеќе

Најпопуларниот сервис за анонимизација, Tor (The Onion Router), го претстави Tor Messenger. Станува збор за алатка за чет, односно испраќање пораки со која корисниците можат да комуницираат безбедно, приватно и без грижа дека ќе бидат следени. Пораките кои корисниците ќе ги испраќаат ќе бидат рутирани преку Tor мрежата, односно корисниците ќе останат анонимни онлајн. Алатката […]

Прочитај повеќе

Internet Engineering Task Force (IETF) ги препозна скриените .onion домени како домени со специјална употреба. Додавањето на овие домени на листата е дело на Tor Project и Facebook, како дел од напорите за безбедност на сите корисници „Како резултат на ова, никој нема да може да купи .onion домен за да не дојде до конфликт […]

Прочитај повеќе

Интернет е огромен, но зад видливиот дел се крие уште поголем дел, за најголем дел од корисниците, непознат дел. Darknet е своевидно подземје на интернетот, каде се склучуваат матни зделки и се продава забранета роба, и до кој може да пристапите само ако сте комплетно анонимни. Пристапот до скриениот интернет може да се оствари со […]

Прочитај повеќе

Mozilla наскоро би можела подобро да ги крие навиките на корисниците кои се одлучиле да сурфаат на интернет анонимно. Компанијата сака да ја подобри опција за инкогнито/приватно прелистување во Firefox, така што ќе овозможи криење и од онлајн сервисите кои можат да го следат корисникот и при приватно прелистување. Дел од екстензиите на Firefox како […]

Прочитај повеќе

Шест академици од Цирих и Лондон работат на нов начин за анонимизација на интернет сообраќајот. Експертите работат на нов супер-брз систем за криптирање на податоците Hornet, со кој податоците можат да се префлаат со брзини до 93 GBps, јави DailyDot. Начинот на работа на Hornet е сличен на Tor со таа разлика што не прави […]

Прочитај повеќе