Angry Birds, една од најпопуларните игри за мобилни уреди им е омилена игра и на NSA и GCHQ. Американската агенција за национална безбедност, и нејзините британски колеги, редовно ја шпионирале играта во потрага по податоци од корисниците, според новите доверливи документи кои ги објави поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден. Според документите, Angry Birds, која […]

Прочитај повеќе

Rovio, креаторите на хит играта за мобилните платформи, наскоро ќе издадат нова верзија Angry Birds Go. Но, овој пат корисниците нема единствено да ги лансираат птиците со џиновски чатал, туку ќе ги лансираат сосе возила и ќе се тркаат со нив. Новата игра е веќе достапна во Нов Зеланд, јавува Android Police. Но, играта веднаш […]

Прочитај повеќе

По се изгледа секое следно продолжение на Angry Birds е поочекувано од претходното. Овојпат птиците ќе се преселат во Star Wars универзумот и тоа на речиси сите платформи  истовремено. Птиците сега ги напаѓаат Android, iOS, Kindle Fire, Mac, Windows Phone 8, Windows 8  и PC, а единствено е заборавен RIM, oдносно BlackBerry платформата. „Ова е […]

Прочитај повеќе

Иако веќе од компанијата претставија две нови игри, Amazing Alex и Bad Piggies, изгледа дека од Rovio имаат уште изненадувања за лутите птици. Имено, денес имаат закажно настан на Time Square во Њу Јорк на кој ќе биде претставена Star Wars верзијата на Angry Birds, како и играчки од истиот тип. Со мрачната птица која […]

Прочитај повеќе

Rovio, креаторите на популарната Angry Birds, претстави нова игра која ја задржува темата на гневните птици, но овојпат свињите се главни ликови. Гејмплејот не е кршење, туку е малку поконструктивен. Свињите треба да изградат разни летечки возила и направи за да стигнат на безбедно место. Вad Piggies е бесплатна за Android, додека за iPhone и […]

Прочитај повеќе

Rovio, компанијата кој стои позади популарната Angry Birds, конечно ја објави Amazing Alex за Android. Покрај платената верзија која чини 0,99 долари, постои и бесплатна верзија, како и HD која може да се купи за 2,99 долари. Платената верзија се состои од 100 нивоа, додека HD едицијата нуди одлично графичко искуство на компјутерските таблети и […]

Прочитај повеќе

Rovie, компанијата зад најпопуларната мобилна игра Angry Birds, го обави првото видео од нивната нова игра Amazing Alex.„Неверојатниот Алекс“ е логична сложувалка, што е доста поразлично од аркадната Angry Birds, и е базирана на Casey’s Contraptions која Roviо ја купи пред некој месец. Amazing Alex ќе има 100 нивоа и околу 35 интерактивни објекти за […]

Прочитај повеќе

Може ли Amazing Alex да стане успешен како Angry Birds? Новата логична сложувалка е всушност ребрендирана Casey’s Contraptions, игра која Rovio ja купи пред еден месец бидејќи содржи „едукативеен елемент центриран околу младото момче Alex кое сака да гради нешта“. Како што може да видите се работи за комплетно различна игра од Angry Birds која […]

Прочитај повеќе

По само две години од стартувањето и Angry Birds е симната една милијарда пати. Скоро и да нема корисник на паметен телефони или на Facebook кој не ја знае играта, и кој нема одиграно барем едно ниво. Играта е неверојатно заразна. Сега уште повеќе откако беше стартувано второто продолжение во кое гневните птици ги тепаат […]

Прочитај повеќе

По мобилните телефони, гневните птици продолжуваат да го освојуваат интернетот со генијалната Share & Play опција која ќе им овозможи на гејмерите да играат Angry Birds директно од Facebook Timeline и на сајтови и блогови на Тumblr и WordPress. Ова е генијален потег на Rovie за да ја промовира играта, бидејќи сега наместо да ја […]

Прочитај повеќе

Ние сме број еден апликација на Windows Phone, но напорно е да ја оддржуваме, вели главниот за маркетинг во Rovio, Питер Вастербачка, во интервју за Bloomberg во кое искоментира дека нема да има Angry Birds Space за платформата на Microsoft. Ова кратка изјава одеднаш стана сериозен удар врз Nokia и Microsoft кои се надеваат дека […]

Прочитај повеќе

Десетина дена пред официјалното деби во вселената „Гневните птици“ веќе ја окупираа галаксијата. Сопствениците на Samsung Galaxy телефоните бесплатно ќе добијат бонус ниво за оваа игра. Angry Birds e една од најпопуларните игри за паметни телефони, a oваа понуда на ексклузивни содржини Samsung ја доби поради партнерството со Rovio студиото кое ја дизајнира оваа игра. […]

Прочитај повеќе