Основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж, веќе три години се крие во амбасадата на Еквадор во Лондон. Не смее да ја напушти амбасадата бидејќи ќе биде уапсен веднаш, велат британските власти, иако дојде вест од Шведска дека е поминат рокот на обвинувањето за сексуален напад, пишува Тechworm. Но, ова се три од четирите тужби против основачот […]

Прочитај повеќе

Англија разгледува план со кој на возачите на електрични возила значително ќе им го олесни животот. Станува збор за поставување на бежични електрични полначи на патиштата кои ќе овозможуваат полнење на батериите во возење, јави BBC. Властите објавија дека веќе е завршена студијата и во моментов се подготвува тендер и избор на компанија која ќе […]

Прочитај повеќе

Двајца англичани се осудени на четири години затвор бидејќи за време на протестите го користеле Facebook. Осудените Џордан Блекшо и Пери Сатклиф-Кинан, во екот на немирите кои се случуваа минатата недела низ Англија, преку Facebook се обидоа да предизвикаат нереди во нивните градови, но неуспешно. Едниот од осудените, Џордан Блекшо, има креирано настан во кој повикува […]

Прочитај повеќе

Њујоркшката полиција отвори нова дивизија која ќе има задача да следи криминални и криминални активности преку Facebook и Twitter. Оваа дивизија ќе копа по профилите на корисниците на овие друштвени мрежи барајќи информации за извршени криминални дела, или пак планирања да се изврши криминално дело. Друштвените мрежи на многу пати се покажале како ефективна алатка […]

Прочитај повеќе

Претседателот на FIFA, Сеп Блатер се предомисли и рече дека повторно ќе ја отвори дебатата за воведување на видео технологијата во фудбалот, при тоа извинувајќи се на англиската FA заради грешката на судијата кој не го призна гол за Англија во натпреварот против Германија. Англија загуби 4:1, но доколку се признаеше голот на Лампард ќе […]

Прочитај повеќе

Долго време се веруваше дека англиските хулигани се смирени и се однесуваат како што треба. Долго време беше така се до вторникот, кога на натпреварот меѓу West Ham и Milwall се случи огромен инцидент меѓу двете навивачки групи, пред, за време и после натпреварот, кога инцидентот се проширил на улиците каде жителите се „забарикадирале“ во своите куќи, а хулиганите се „бомбардирале“ со цигли и шишиња, велат очевидците.

Прочитај повеќе