Телефоните се чувари не само на нашите лични податоци, туку и бројни сметки и финансиски податоци, особено доколку често купуваме од различни веб сајтови, или пак плаќаме сметки. За таквите потреби, повеќето од нас користат Андроид уреди. Безбедноста кај нив е на исклучително солидно ниво, но не и доколку решиме да ги занемариме следниве работи. […]

Прочитај повеќе

На настанот во Њујорк, Google претстави два нови телефони. Речиси ништо, од изгледот до хардверот на телефоните не е изненадување, но Pixel, и претходно Nexus, секогаш биле интересни за љубителите на Android. Најверојатно најдобриот дел од претходниот модел беше камерата. Најголем дел од експертите се согласни дека камерата на Pixel 2 (и вештачката интелигенција зад камерата) […]

Прочитај повеќе

Два дена нè делат од излегувањето на Echoes World и на Android платформата. Echoes World е iOS игра на македонското студио Maximus Ludos Studios, со седиште во Холандија. Оваа преубава игра се наметнува како наслов кој на уникатен начин вклопува добро познати активности со бои и меморија и допринесува до интерактивно стимулирање на сетилата. Како […]

Прочитај повеќе

Google објави дека наскоро пристигнува надградба за Family Link. Платформата ќе биде достапна во најголем дел од светот. Во Европа најпрво доаѓа во поразвиените држави и државите од единствениот европски пазар. Станува збор за функционалност која на родителите им овозможува контрола врз телефоните на своите деца. Така родителите можат да преземат контрола врз уредот и да […]

Прочитај повеќе

Често пати сме се нашле во ситуација да чуеме како антивирусно решение за android телефоните е крајно непотребно. На прашањето зошто, неретко добиваме одговори од типот: Android е многу побезбеден, има интегрирано антивирусна заштита, нема вируси за Android, или пак како самите корисници се исклучително внимателни и нема шанси да дозволат вирус да им се […]

Прочитај повеќе

Новата 9 верзија на Android официјално го доби името „Pie“. За изненадувањето да биде уште поголемо, оперативниот систем е достапен веднаш. Секако ова доаѓа со „ама“, а тоа е дека доаѓа единствено за сопствениците на Pixel, и Essential телефоните. Покрај Pixel и Essential PH‑1 оперативниот систем во тест фазата беше достапен и за: Sony Xperia […]

Прочитај повеќе

Луксузните модели на Android телефони кои доаѓаат со новиот Snaprdagon 845 процесор, се подобри од Apple барем кога интернетот е во прашање. Телефоните како Samsung Galaxy S9, LG G& ThinQ, OnePlus 6 кои доаѓаат со овој процесор, побрзо преземаат податоци. Сервисот Ookla, кој е зад платформата Speedtest.net, вели дека Qualcomm X20 модемот кој доаѓа со Snapdragon 845 е […]

Прочитај повеќе

Наскоро паметните телефони, таблет компјутери и паметните уреди би можеле да доаѓаат со нов оперативен систем. Google веќе 2 години работи на Fuchsia оперативниот систем. Fuchsia треба да биде замена за неколку оперативни системи истовременo, тврди Bloomberg. Секако ова значи дека Android, Chrome OS и сите оперативни системи за интернет на нештата би отишле во „пензија“. […]

Прочитај повеќе

Европската комисија одлучи дека Google со Android ја злоупотребува доминантната положба која ја имаат на пазарот. Поради додавање на апликации и сервиси со Android оперативниот систем, Google сега ќе мора да плати речиси 5 милијарди евра казна. Поточно казната е 4,3 милијарди евра поради злоупотреба која ја имаат врз Android. Ова е втора казна за […]

Прочитај повеќе

Милиони лозинки, GPS локации и финансиски трансакции се небезбедни. Станува збор за сите податоци од апликации кои користат Firebase. Firebase е бекенд платформа во сопственост на Google која ја користат дел од апликациите. Платформата ја користат и iOS и Android девелопери. Firebase се користи за чување на базите со податоци на корисниците, вели Mashable. Она […]

Прочитај повеќе

Од темните подруми на најгенијалните хакерски умови, произлезе релативно нов вирус кој е коктел од исклучително опасни тактики. Се работи за малвер кој се вика MysteryBot, но често се опишува како Франкенштајнова креација затоа што структурата му е составена од делови рансомвер, тројанци и килогери, а Aндроид направите ги напаѓа на безмилосни и брутални начини. […]

Прочитај повеќе

Google I/O е најголем настан кој се однесува на Android девелоперите. Компанијата на овој настан вообичаено ја покажува иднината на Android и уредите околу овој оперативен систем. Годинава не е исклучок и повторно има доволно технологија која ќе се анализира во следните месеци. Android P Последните неколку надградби на оперативниот систем не беа преголема промена. […]

Прочитај повеќе