Помина една година откако Аndroid Market се ребрендираше во Google Play. За да го одбележи овој настан Google најави низа подароци и попусти за корисниците. Во ова славје се приклучија и голем дел од девелоперите, како Fancy кој ќе им подари 15 долари на своите корисници, Hotels.com има 10 отсто попуст во „славеничката недела“, а […]

Прочитај повеќе

Во наредниве неколку дена, Android Маrket на телефонит и таблет компјутерите ќе биде надограден во Google Play. Ова е нова продавница на која може да најдете аплкации, книги и мултимедијална содржина како филмови и музика. Google Play ќе ги соедини во едно до сега познатите Android Market, Google Music, Google Books и Google Video. Промената […]

Прочитај повеќе

Кога ќе помислите „Apple корисници”, стереотипот што изненадувачки сè уште продолжува, е дека се работи за луѓе со премногу пари, што сакаат да користат уреди кои убаво изгледаат. Без да навлегувам во детали на апсурдноста на тој стереотип, овој четврток во една анализа што ја направи  фирмата за анализа на пазарот Canalys, во која се тврди дека […]

Прочитај повеќе

Програмерскиот тим на популарниот ROM за Android, CyanogenMod, сака да стартува продавница која ќе ги има апсолутно сите Android aпликации, дури и тие кои ќе бидат забранети или тргнати од официјалниот Android Market. Продавницата би требало да содржи емулатори, визуелни говорни сандачиња, тетеринг, и друг софтвер кој не е според правилата на Google, вели член […]

Прочитај повеќе

Сега има над 400.000 апликации достапни за симнување од Android Market, вели Destimo, компанија која го анализира мобилниот пазар. Android Market е многу блиску да го надмине Apple App Store кој моментално има пола милион достапни апликации. Се проценува дека Android ќе се изедначи со iOS во бројките во наредниве два месеца. Но проблемот кој […]

Прочитај повеќе

Google го прославува 10-то милијардито симнување на апликации од Android Market. Симнувањето забрзува со отприлика една милијарди симнување секој месец. Од стартувањето во 2008-ма година на Android Market му требаше скоро година дена за да стигне до 1 милијарда симнувања. Потоа за само две години мобилната платформа забележа огромна популарност и продавницата до јули 2011-та […]

Прочитај повеќе

Уште од септември Android Маркет имал 500.000 апликации кои биле пријавени, додека само 315.000 биле пуштени за симнување, открива истражувачката фирма Research2guidance. Пола милион апликации е фантастична бројка, но сепак Android Market е се уште зад App Store на Apple кој има над 600.000 апликации, од кои 456.000 се пуштени за симнување. Што се однесува […]

Прочитај повеќе

На „Lets Talk Phone” настанот, пред да биде претставен новиот iPhone 4S, Скот Форсал потпретседател за iOS Software, изјави дека има над пола милион апликации во Apple App Store, од кои 140.000 апликации за iPad. Од стартувањето на продавницата пред три години се симнати 18 милијарда апликаци, вели Apple, додавајќи дека има исплатено неверојатно 3 […]

Прочитај повеќе

Авто мото сојузот на Македонија (АМСМ) објави мобилна апликација за iPhone и за Аndroid уредите која прикажува информации за состојбите на патиштата во Македонија, овозможува да се повика помош на пат користејќи GPS локатор било каде во Европа, и содржи информации за технички прегледи, боука на возачи, членски пакети, новости и други детали. iPhone апликацијата […]

Прочитај повеќе

Пазарот на паметни телефони сè повеќе расте, а со тоа и бројот на мобилни апликации. Во извештај на платформата за откривање апликации AppsFire стои дека вкупниот број на објавени апликации на Apple App Store и Android Мarket изнесува еден милион. Според AppsFire не сите апликации се активни, поточно не се сите апликации достапни за преземање. […]

Прочитај повеќе

Доколку го изгубите вашиот паметен телефон, мали се шансите за негово пронаоѓање, а уште помали дека ќе се најде личност која би ви го вратила. Во тие моменти сигурно ќе си помислите дека сте требале да инсталирате апликација за следење на вашиот телефон, на жалост голем број на луѓе помислуваат на ова откако ќе го […]

Прочитај повеќе

После само една недела Google веќе ја ажурираа апликацијата Google+ за Аndroid. Новата верзија има подобрен кориснички интерфејс, прилагодување на стримот и поправки на голем број проблеми кои се имаат појавено. На Аndroid пазарот веќе е достапна верзијата 1.0.2 која корисниците ќе можат да си го приспособуваат стримот да прикажува стримови од индивидуални кругови, како […]

Прочитај повеќе