Од следната години апликациите кои се преземаат од Google Play ќе доаѓаат со детали за податоците кои се преземаат и за политиката за приватност и безбедност. Овие податоци ќе бидат сместени во нов оддел за безбедност, пренесе Google на блогот за развој на Android. Дел од информациите кои ќе бидат споделени во оваа нова секција […]

Прочитај повеќе

Десетици апликации со милиони преземања се отстранети од Google Play. Отстранетите апликации нарушувале повеќе од условите за користење на Google Play. Trend Micro пронајде 29 апликации кои ја нарушуваат безбедноста на корисниците. Апликациите на корисниците им испраќале порнографски содржини, ги пренасочувале до фишинг веб страници и ги преземале фотографиите на корисниците. По инсталирањето апликациите делуваат […]

Прочитај повеќе

Driving Detective е нова македонска апликација која треба на сите возачи да им помогне да возат побезбедно. Апликацијата е дело на Васил Василев, 20 годишен студент на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство. Генерално сум самоук, но многу им должам на моите соученици од приватното средно училиште „Јахја Кемал“, каде што ја имав честа […]

Прочитај повеќе

Предност на бројните андроид апликации и игри е тоа што се вдомени во пренослив модел кој ви дозволува да им пристапите од каде било. Но, доколку сакате да ја искористите нивната функционалност директно од вашиот компјутер, потребен ви е Android емулатор. Ваквиот софтвер го покренувате од Windows околината, го избирате моделот на телефонот или таблетот […]

Прочитај повеќе

Нова апликација изработена од Едвард Сноуден  го претвора стариот и бескорисен телефон во моќна алатка за сајбер безбедност. Она што е најважно е дека алатката овозможува релативно евтино заштита од несакани електронски посетители. Heaven: Keep Watch е Android апликација која го претвора телефонот во детектор за движење, звук, вибрации и светлина. Со негова помош корисникот може […]

Прочитај повеќе

Facebook Messenger на почетокот беше едноставна алатка наменета за едноставна размена на пораки. Како што поминува времето, Facebook постојано додава нови функционалности кои на најголем дел од корисниците ниту им се потребни, ниту некогаш ги користат. Сепак користите или не, апликацијата станува поголема, зазема поголем простор и ресурси. Последниве десет дена,  мотивирани од Verge на место на стандардната […]

Прочитај повеќе

Милиони апликации наскоро би можеле да бидат избришани или да им биде намалена видливоста на Google Play. Причина за ова е непочитувањето на правилата за користење, а Google веќе започна да испраќа предупредување до девелоперите, јави Next Web. Девелоперите ќе мора да ги применуваат правилата за приватност на Google Play доколку сакаат нивната апликација да остане на сервисот. […]

Прочитај повеќе

Од игрите како Hearthstone или Minecraft, па сѐ до апликации ако Word for Android или Skype… Google најави дека Android апликациите наскоро ќе бидат достапни на Chrome OS. Ова на корисниците ќе им овозможи да преземат и да користат Android апликации во оперативниот систем. „Денес објавуваме дека ќе ги додадеме најдобрите искуства од мобилните апликации […]

Прочитај повеќе

Еуролинк осигурување организира натпревар за најдобра демо мобилна апликација. Натпреварот трае од 7 мај до 15 септември, и е отворен за сите поединци-програмери, студенти, ученици, компании или унииверзитети.Демо мобилната апликација треба да претставува своевиден водич низ урбаниот живот во Скопје, односно да содржи информации за културните случувања, но и за актуелните места за излегување, „афтерворк“ […]

Прочитај повеќе

Wonderlust ја предводи листата на најдобри Android апликации за 2014-та година, кои ги одбра Google. Добар дел од апликациите се доста познати, и можеби веќе ги имате на телефонот, како IFTTT, Lumosity, Shazam и TED, додека други се нови и забавни апликации. Интересно, во листата нема ниту една игра, што може да значи дека Google […]

Прочитај повеќе

Без разлика колку редовно го користите вашиот паметен телефон и за која намена го користите, секогаш можете да го збогатите со некоја нова апликација. Иако Android телефоните доаѓаат со веќе преинсталирани апликации, сепак Google Play изобилува со над 800.000 други апликации, некои интересни, некои здодевни, и некои кои едноставно мора да ги имате. Any.DO е […]

Прочитај повеќе

Првата средба на сите Google ентузијасти од Македонија е закажана за 25-ти јануари, во Клубот на новинари, Скопје, од 18 до 21 часот. На отворениот настан, наречен Google Developers Group, се поканети сите ентузијасти и професионалци кои сакаат да дискутираат за бројните теми поврзани со технологијата на Google. Листата на говорници се уште не е […]

Прочитај повеќе