Некогашниот гигант и производител на најпродаваните телефони на пазарот,  повторно планира да се врати во игра. Овојпат наместо лошите оперативни системи кои во голема мера придонесоа за пропаста на Nokia, компанијата најавува нов телефон со Android оперативен систем. Неодамнешните тестови на Geekbench овозможуваат прв поглед на уредот. Nokia D1C доаѓа со 8-јадрен Qualcomm процесор на 1.4GHz, […]

Прочитај повеќе

Името на новата верзија на Android N е Nougat, бидејќи Google е фанатичен фан на десерти. Но, името овој пат доаѓа од корисниците кои имаа можност да предлагаат имиња на вебсајтот креирана за оваа пригода. Оперативниот систем најверојатно ќе биде достапен веќе наесен, а за јули е најавена финалната верзија за развивачи. Најголем новитет во оваа верзија […]

Прочитај повеќе