Google претстави нови верзии на мобилната апликација на својот мејл клиент. Интересно, новите верзии за двете популарни платформи iOS и Android 4.2 беа објавено во исто време. Што има ново? Gmail за iOS сега има нов изглед и бројни подобрувања како истакнување на профил слики во пораките, анимации на транзициите на екранот, и безкрајно скролање […]

Прочитај повеќе

Најновиот 9,7-инчен таблет компјутер од Lenovo има екран со 1024 x 768 резолуција, има 1,3 мегапиксели предна камера, нема задна камера, има четири звучници од страна, и има micro-HDMI, microSB и microUSB портови. Интересно нема детали на каков процесор работи овој таблет компјутер, иако од претходно се шпекулираше дека е на nVidia Tegra 2 и […]

Прочитај повеќе

По четири години откако Chrome беше претставен за десктоп компјутерите, Google ja oбјави и мобилната верзија на веб прелистувачот која ќе работи ексклузивно на Ice Cream Sandwich. Точно така. Доколку нeмате Galaxy Nexus кој работи на Android 4.0, тогаш ќе мора да почекате за надоградбата и можноста да сурфате преку мобилен на Chrome. „Како и […]

Прочитај повеќе

Еден оперативен систем да владее со сите! Дали Ice Cream Sandwich ќе биде решението на Google да се справи со фрагментацијата на Android пазарот? Новата верзија на мобилниот оперативен систем е наменета токму за тоа, да работи и на паметните телефони и на таблет компјутерите. „Креиравме нов фонт што е оптимизиран за HD екрани и […]

Прочитај повеќе

Android, мобилнот оперативниот систем е со отворен код, секој програмер и производител на мобилни уреди може да го искористи за свои потреби, да го модифицира.

Прочитај повеќе