Иднината на новинарството е во Нови Сад, тврди Startit.rs, објавувајќи фантастична вест за новосадскиот стартап Content Insights, кој доби вкупно 1,1 милион евра од неколку фондови: North base Media, Neveq и Eleven. Парите на Content Insights, кој стартуваше пред само две години, му се потребни да го зголеми тимот и да ги усоврши своите алатки […]

Прочитај повеќе

Facebook продолжува со определбата да го замени целиот интернет. Најново од социјалната мрежа е обид за привлекување на креаторите на видео содржина со промена во броењето на видеата. Наместо „views“ сега ќе се бројат изгледани секунди. Page Insights for videos сега ќе вклучува метрика за прегледани минути, прегледи подолги од 10 секунди, прегледи, број на […]

Прочитај повеќе

(„Маркетинг алатки“ е серијал текстови од македонскиот стартап Brainster кој гради заедница на едукатори да го модернизираaт образованието. Ако ви се допадна овој пост, посетете го блогот на Brainster. Ако ја поддржувате оваа иницијатива споделете со пријателите) Поголемиот дел од луѓето во светот донесуваат одлуки повикувајќи се на својот „инстинкт” или чисто на база на […]

Прочитај повеќе

Платформата за мобилна аналитика, App Annie, наскоро ќе им помогне на развивачите да добијат повеќе податоци за како, кој и колку често се користат нивните апликации. Сервисот најави дека ќе се интегрира со Google Analytics за да им понуди на девелоперите едно место од каде можат да добијат значајни податоци за своите апликации. Податоците ќе […]

Прочитај повеќе

Најголемата друштвена мрежа, Fаcebook знае како ви оди врската пред вие воопшто и да размислите за љубовниот живот. Во период од 100 дена пред и по започнување на врската, друштвената мрежа препознава шеми во однесување на корисниците. Така бројот на постови на ѕидот на романтичниот интерес постојано се зголемува се до почетокот на врската, кога […]

Прочитај повеќе

Сакате да научите нешто повеќе околу аналитикa на интернет сообраќајот и Google Analytics? Доколку ве интересира мерењето и анализирањето на вашата содржина, која е најпосетувана и од кого, и ако сакате подобро да се запознаете со овој сервис кој се користи од 66 отсто од 10.000 најпопуларни сајтови, тогаш треба да се пријавите на новата […]

Прочитај повеќе

Visual.ly, сервисот за креирање и собирање на инфографици, претстави алатка која ќе ви го олесни претставувањето на вашиот сајт пред потенцијалните клиенти. Сервисот објави алатка со која може да ги претворите статистиките од Google Analytics во убав инфографик само со неколку клика. „Повеќе од 10 милиони корисници ги користат бесплатните Google Analytics за да ги […]

Прочитај повеќе

Pinterest – друштвената мрежа за се што е кул – објави алатки за мерење на корисничката интеракција со пиновите, односно со споделените фотографии и линкови. Овие алатки навистина ќе им се најдат на многу брендови, блогери и корисници кои брзо сфатија дека Pinterest е навистина влијателна мрежа за потрошувачите, дури повлијателна и од Facebook. Со […]

Прочитај повеќе

Facebook досега се обиде на неколку начини да го измеша рекламирањето и друштвената мрежа, а сега од компанијата се залагаат за генерирање на поголема онлајн продажба. Facebook од петок ќе ја објави алатката за следење и мерење на ефективноста на рекламите. Со Conversion Measurement Tool, Facebook ќе им овозможи на онлајн продавачите да ги следат […]

Прочитај повеќе

Во наредниве неколку недели, Facebook ќе додаде нова алатка за анализа на акивноста на фан страните која ќе биде во реално време, наместо како што е сега аналитика за најновите пост да доцни по ден-два. Оваа алатка ќе биде надополнување на Pages Insights и ќе бидат достапни за сите администратори глобално. Алатките ќе содржат статистики […]

Прочитај повеќе

Друштвената мрежа продолжува со освежувањето и подобрувањето на платформата, па така на  конференцијата Advertising Week ја претстави надградената алатка за аналитика на Facebook страниците. Алатката сега е збогатена со нови дополнителни метрики кои ќе им се допаднат на администраторите на страници. Најверојатно најважната метрика од понудените е метриката People Talking About која ќе им овозможи на администраторите […]

Прочитај повеќе

Google Analytics, еден од најуспешните проекти на Google, конечно се збогати со можност за пратање резултати во вистинско време. Со новото подобрување на овој сервис, Google повторно планира да ја размрда конкуренцијата кога станува збор за веб аналитика. Google Analytics до сега нудеше прилично точни резултати за тоа колкав сообраќај има на одреден веб сајт, […]

Прочитај повеќе