AMD ја претстави новата Radeon R9 295X2 графичка картичка, со наjавa дека станува збор за најбрзата графичка карта во светот. Radeon R9 295X2 е всушност две споени R9 картички на една плочка. Поради загревањето AMD мораше за прв пат на картичките да имплеметира ладење со течност што е прв случај на графичка карта со водено […]

Прочитај повеќе

AMD го објави своето партнерство со BlueStacks со кои заедно ќе работат на свои хибридни Windows/Android уреди. Решението на AMD e исто со тоа на Intel, односно, виртуелен Android во Windows. Ова значи дека корисниците ќе можат да ги стартуваат своите Android апликации под Windows 8 оперативниот систем, како останатите Windows апликции. Сепак, според најавите, […]

Прочитај повеќе

(Доколку сакате да дискутирaте за рецензијата, да прашате или споделите искуство, ве покануваме да се приклучите на форумот на IT.com.mk) Пред само два дена беше објавена референтната картичка од R9 серијалот на Sapphire, која, за среќа на сите ентузијасти и љубители на јаки перформанси на графички картички, ќе можеме да се пофалиме и со наш […]

Прочитај повеќе

(Тексот е првично објавен на форумот на IT.com.mk. од Xenon.) „Повозрасните членови, како и оние помладите што не излегувале премногу надвор да си играат со топче како одредени весели четвороножци, го памтат периодот oд 2000 до 2005 година кога ја преминавме границата од 1 Ghz. AMD тогаш царуваше и имавме можност ефтини Duron процесори да […]

Прочитај повеќе

Windows 8 треската го зафати и производителот на процесори AMD. Компанијата најави дека ќе влезе на пазарот за Windows 8 таблет и хибридни компјутери со Z-60 Hondo процесор. Новиот процесор ќе биде оптимизиран да понудаи поголема моќ на таблет компјутерите, но со намалено трошење и поиздржлива батерија, што е една од најважните особини на таблет […]

Прочитај повеќе

Некои таблет компјутери и лаптопи кои ќе работат нa Windows 8 ќе можат да стартуваат апликации креирани за Android мобилниот систем, благодарение на чиповите и процесорите на AMD кои се оптимизирани да користат мобилни апликации. Во план се околу 50.000 Android апликации да работат на Windows 8, вели AMD кој стапи во партнерство со софтверската […]

Прочитај повеќе

Иако на годинашниот Computex Taipei главни ѕвезди се Intel и Microsoft сепак со интересен таблет компјутер се појави и AMD. Таблет компјутерот е представен како хибрид кој работи на Windows 8. Според димензиите, дебелината е 20mm, тешко дека ќе може да биде претставен како современ таблет компјутер кој ќе можете да го носите секаде со […]

Прочитај повеќе

Sapphire Technology се главни партнери на AMD, и нивните графички од секогаш се одликувале со квалитетна изработка веќе 10 години. Доколку сте подготвени да купите добра картичка која и по перформанси и по цена ќе ги задоволи вашите потреби и можности тогаш Sapphire дефинитивно не смеете да го заобиколите. Тие се први кои успешно го […]

Прочитај повеќе

Точно пред почетокот на Божиќните празници AMD се решија да ја презентираат својата нова графичка карта HD 7970. Ова е првата графичка картичка која AMD ја прави со 28 нанометарска техника и прва која ќе ја користи GCN (Graphic Core Next) архитектурата. Уште еден новитет кој ќе биде првпат подржан на HD 7970 е Direct3D […]

Прочитај повеќе

АMD влезе во Гинисовата книга на рекорди за постигнување на „наголемата фрекфенција на компјутерски процесор“. Рекордот е поставен со новите FX процесори базирани на Bulldozer архитектурата, малку течен азот, малку течен хелиум, и „тим од елитни експерти за оверклокување“. Тимот на AMD успеаја да направат 8-јадрениот декстоп процесор да постигне брзина од 8.429 GHz. Претходниот […]

Прочитај повеќе

Advanced Micro Devices ја објави идната стратегија и листа на идните производи од APU (Accelerated Processing Units) платформата на Computex 2011. Во презентацијата AMD откри дека не само што работи на чипови со ниска моќ наменети за 10 милијарди вредниот пазар на таблет компјутерите каде конкуренти му се Intel и ARM, туку истите веќе се испорачуваат до производителите.

Прочитај повеќе

Картичката има 800 stream процесори, еден или два шест пински конектори за напојување и клокови од 840MHz и 1050MHz на графичкото јадро и меморијата соодветно, пишува 01 Vlatce додавајќи дека „според информациите сите карти кои не го поминале тестот за 6850/6870 се ребрендирани во 6790. Цената и е околу 150 долари (130 евра) и е најавена како директен противник на GTX 550 Ti од nVidia, а според резултатите и е сериозен конкурент.“

Прочитај повеќе