CES 2о17 ни овозможи да дознаеме нови детали за новиот процесор на AMD, Ryzen. За жал, цената на уредите не e еден од податоците кои AMD ги сподели за време на овој настан. Она што е сигурно е дека целата серија од основните до најдобрите процесори ќе бидат отворени за оверклокување. Процесорот ќе биде отклучен […]

Прочитај повеќе

Уште не сме ги виделе AMD Polaris графичките картички за ентузијасти, а компанијата веќе ја најавува новата архитектура. За оваа пригода компанијата имаше видео и тајмер кој одбројуваше до презентацијата. Последната секунда од тајмерот истече на почетокот на CES, а компанијата веќе откри дел од можностите на Vega. Новите графички од AMD можеби се потврда за […]

Прочитај повеќе

Таман AMD помислија дека ќе се приближат до перформансите на Intel, презентација на Kaby Lake го покажува i7-7700K на 7GHz… Перформансите на новата генерација не се толку подобри од претходникот, но Kaby Lake е креиран за оверклокување. Intel i7-7700K процесорот работи на 4.2GHz, а со турбо на 4.5GHz. Сепак рускиот сајт OCLab дојде до процесорот […]

Прочитај повеќе

Новата епизода на MKD20 носи добри вести за љубителите на хардвер. Тимот на MKD20 оваа епизода зборуваат за AMD процесорот и споредбата со Intel, но и за графичките картички Radeon. Секако дека и во оваа епизода во главен фокус се видеоигрите Guardians Of Ember, Shadow Tactics, For Honor, Division и Grim Dawn…

Прочитај повеќе

По подолго време AMD можеби има процесор кој може да се натпреварува со Intel. Ова беше наговестено со првото претставување на Zen-процесорот. Компанијата го преименува процесорот во Ryzen, а треба да биде достапен во првиот квартал од 2017 година. AMD има сериозен проблем кога компјутерските процесори се во прашање. Компанијата долго време нема излезено со […]

Прочитај повеќе

Новата графичка картичка на AMD, Radeon RX 480, и официјално е достапна во продажба, за жал сè уште нема најава за ценaта и достапноста во Македонија, но најголемите портали веќе излегоа со своите „први прегледи“ за картичката. Radeon RX 480 е првата со архитектура Polaris, а доаѓа во два модела: еден со 4GB RAM, достапeн […]

Прочитај повеќе

Логично е да очекувате дека цените на претходните модели ќе паднат, откако Nvidia и AMD неодамна ги претставија своите нови графички картички. Но, овој пат разликите во цената и перформансите е толку голема што вреди да се причека. За сите кои се подготвени да потрошат повеќе, добра вест е дека GTX 1080 и GTX 1070 […]

Прочитај повеќе

За следната недела единствениот конкурент на Nvidia, AMD најави презентација во живо. Според најавата компанијата ќе го претстави конкурентот на Nvidia 10xx серијата, седмата генерација на AMD A-серија процесори и Polaris архитектура. Засега нема премногу други податоци околу што друго ќе биде презентиранo, но на презентацијата на Polaris архитектурата, компанијата најави дека првите графички картички ќе […]

Прочитај повеќе

(Гостинската рецензија е првично објавена на форумот на It.com.mk од Сашко Димитријевиќ. За дискусија, слики и прашања, повелете на форумот.) ________________________________________________________________________________ Кон крајот на јуни, AMD конечно по две години го представи својот нов графички процесор Fiji. Благодарение на Anhoch имаме можност први да ја добиеме првите графички картички со овој процесор и да видиме како ке се […]

Прочитај повеќе

AMD долго време е единствената алтернатива на Intel процесорите, и, за жал, наместо со квалитет процесорите од AMD најчесто се конкурентни само со цената. Но, со новиот APU Carrizo, AMD можеби е на правиот пат. Процесорот е наменет да биде конкуренција на процесорите за лаптоп, и според првите бенчмак тестови станува збор за процесор со […]

Прочитај повеќе

Windows 10 доаѓа кон крајот на јули. Ова случајно го oткри Лиса Су, директор на AMD на презентирањето на заработката во првото тримесечие на 2015 година. „Имаме во предвид дека како што знаете Windows 10 ќе излезе кон крајот на јули и внимаваме на влијанието кое ќе го има, очекуваме дека ќе има застој во […]

Прочитај повеќе

Intel ја загуби жалбата во судот во Луксембург и треба да исплати казна од 1,06 милијарди евра на Европската Унија, јави Reuters. Европската Унија ја казнува компанијата бидејќи сакаше да го попречи AMD да потпише договори за ексклузивност со поголем број на производители. Европската Унија пресуди дека Intel им давал попусти на Dell, Hewlett-Packard Co, […]

Прочитај повеќе