За одбрана на САД е потребна помош и Amazon е тука да помогне. Компанијата не помага само вербално, туку веќе се пријавени и на тендер распишан од Одделот за одбрана на САД. Секако компанијата добро ќе заработи од овој договор, поточно 10 милијарди долари. „Amazon со ентузијазам ќе соработува со Армијата на САД“, вели основачот […]

Прочитај повеќе

Кинески шпиони преку минијатурен чип ги следат најголемите компании во САД. Жртви на шпионажа се и гиганти како Amazon и Apple, јави Bloomberg. Она што е подеднакво скандалозно е дека Amazon знаел за проблемите кои ќе ги предизвика чипот на Elemental. Вo 2015 година Amazon го купи стартапот Elemental. Elemental е компанија која креира софтвер за […]

Прочитај повеќе

Продавниците Amazon Go во кој влегувате со апликација, скенирате со апликација и плаќате со апликација, можеби се продавници на иднината, но сепак барем засега се новитет на кој не гледаат сите со доверба. Amazon не е обесхрабрен од ова, а компанијата планира да изгради 3 000 продавници во САД. Еве што мислат првите купувачи за […]

Прочитај повеќе

Уредите кои протекоа оваа недела Amazon ги претстави експресно. Компанијата без никакви најави закажа и одржа настан во ист ден, а на него беа претставени неколку нови Echo уреди. Ова се уредите кои порано неделава беа тема на шпекулации, дали ќе има и други најверојатно ќе дознаеме подоцна. Она што е официјално е дека имаме […]

Прочитај повеќе

Amazon е трета компанија по ред по заработка од рекламите. Далеку пред Amazon се Google и Facebook, но компанијата успеа да го помине Microsoft кој сега се наоѓа зад нив на четвртата позиција. Компанијата од огласите заработи 4,61 милијарди долари, со што ја надмина проекцијата за над 60% (2,89 милијарди). Заработката од реклами може да […]

Прочитај повеќе

Amazon најави дека наскоро ќе видиме 8 нови уреди кои ќе доаѓаат со Alexa.  Со ова компанијата ќе се обиде да ја зацврсти својата позиција во освојувањето на паметниот дом. Уредите кои ќе ги претстави компанијата ќе бидат различни, од микробранова печка до уретче за во автомобил, јави CNBC. Паметните уреди за домот не се […]

Прочитај повеќе

Amazon има посериозни проблеми периодов. Компанијата откри дека има вработени кои за паричен надомест ги откриваат доверливите податоци од продажбите. Дополнително, за мито вработените ги бришат и лошите рецензии и отстрануваат забрани од некои корисници. „Вработените во Amazon мора да имаат висок етички стандарди и секој кој ќе го наруши кодот на работа ќе биде […]

Прочитај повеќе

Netflix, Amazon, но и сите компании кои сакаат да емитуваат програма во Европа ќе мора да се обврзат 30% од содржината која ја емитуваат да биде локална. Ова ќе биде обврска на новиот закон кој го подготвува Европската Унија. За примена на овој закон е потребно да заврши и последното гласање. Претставникот на Европската комисија […]

Прочитај повеќе

Технологијата на Amazon за препознавање на ликови сепак би требало да се врати на доработка. American Civil Liberties Union со тест откри дека Rekognition на Amazon прави куп грешки. Технологијата погрешно препозна 28 членови на Конгресот дека имаат криминално досие, пренесе ArsTechnica. American Civil Liberties Union за 12,33 долари поднесе 25 000 слики на обработка […]

Прочитај повеќе

Иако започна со недостапен сајт и краш на платформата, Prime Day на Amazon сепак беше успех. Најголемата онлајн продавница за еден и пол ден успеа да продаде 100 милиони производи. Можеби и паѓањето на вебсајтот беше најдобар показател за оптоварувањето на платформата. Amazon Prime Day започна на 16 јули и траеше 36 часа, вели Reuters. Дел […]

Прочитај повеќе

Најголемиот ланец на физички продавници Walmart постигна договор да го користи облакот на Microsoft. Сервисите на Microsoft треба да овозможат и алгоритми за споделување на податоци и статистики од продажбата со продавачите. Сепак она што ги спои девете компании е ривалството кое го имаат со Amazon, потврди Сатја Наделa од Microsoft. Стратешкото партнерство кое почнува […]

Прочитај повеќе

Amazon помага за ширење на нацизмот и притоа си заработува. Компанијата продава производи со наци ознаки, вклучувајќи, слики, облека, накит, реплики на воена опрема и слично. Дополнително, некои групи продаваат и музика и книги кои ја „величат“ нивната идеологија на омраза. Amazon не само што им дозволувал на некои бизниси да заработат од продажба на […]

Прочитај повеќе