Секоја година њујоршките пожарникари гасат по 3.000 пожари, и вршат инспекција на околу 1.000.000 објекти. Понекогаш е предоцна за инспекција, па за да го намали ризикот New York City Fire Department започна да користи алгоритам за анализа на кои згради се во најголема опасност од пожар. „Вообичаено објектите во населбите со пониски примање се со […]

Прочитај повеќе

Скоро еден месец откако Google го промени алгоритмот за пребарување, на блоговите и форумите за SEO (Search Engine Optimization) оптимизација се појавија многу дискусии за неговата работа и подобро рангирање на сајтовите. Бидејќи се работи за промена после долго време, секако, потребно е и сопствениците на веб страници да ги прилагодат своите поставувања според најновите […]

Прочитај повеќе

По повод 15 годишниот роденден, Google синоќа го објави новиот алгоритам за пребарување кој го носи името Hummingbird. Новиот алгоритам влијае врз 90 отсто од пребарувањата, нуди подиректни одговори на корисничките прашања, а во функција е околу еден месец. Hummingbird е најголемата промена која Google ја има направено после воведувањето на алгоритамот Caffeine во 2010 […]

Прочитај повеќе

Стартапот Bump Technologies, кој ја креираше апликацијата за споделување на фајлови – Bump отсега е во сопственост на Google, јави New York Times. „Наша цел во Bump отсекогаш беше да ги направиме наједноставните алатки за споделување на информации со останатите корисници и нивните уреди. Се обидуваме да креираме искуства кои наликуваат на магија, кои се овозможени од […]

Прочитај повеќе

Денес е Св. Валентин, па можеби е прикладно да обрнеме внимание на науката околу наоѓање партнер преку Интернет. Да, партнер не се наоѓа толку лесно, туку е потребна наука! Или поточно математичка формула, вели OKCupid, еден од најголемите сајтови за наоѓање партнери на интернет кој има околу еден милион посетители месечно. Основачот на сајтот Кристијан […]

Прочитај повеќе

Новиот агрегатор на вести, Буквар.мк ќе се обиде да му конкурира на Time.mk и Daily.mk така што ќе покрај нов алгоритам ќе претстави и агрегирање на видео содржина. „Постоеше потреба од такво нешто, налик на Google News каде што се објавува и видео со актуелните новости. Всушност и во Македонија кога се објавуваат вестите телевизиите […]

Прочитај повеќе

Google најави дека ќе го освежи својот алгоритам за индексирање на веб страници со цел да се прикажуваат што понови резултати. Ова е една од поголемите промени на алгоритамот за индексирање на Google, Caffeine, и ќе влијае на 35 отсто од пребарувањата, подобро одредувајќи кога да бидат прикажани важни навремени резултати, а кога не. Според […]

Прочитај повеќе

Дали некогаш сте посакале да имате поедноставен преглед на фотографиите на сите ваши Facebook пријатели? Ако одговорот е да, тогаш погледнете ги опциите што ги нуди бесплатната Facebook апликација Pixable. Pixable е апликација која ви овозможува да ги гледате фотографиите на вашите пријатели без да морате да шетате од еден профил на друг, да разгледувате […]

Прочитај повеќе

Победник на последниот Codefu Shortest Solution натпреварот е Бојан Костадинов, кој исто така учествуваше и на IEEExtreme, каде со екипата го освоија 4-то место во конкуренција со екипи од целиот свет.

Прочитај повеќе

Google го смени алгоритмот за рангирање на страниците со цел повеќе резултати од пребарувањата да бидат со повисок квалитет, промената ќе опфати големи 11.8% од сите резултати, но просечниот корисник нема да ги забележи разликите, односно ќе добие поквалитетни резултати.

Прочитај повеќе

<Надополнето:> Time.mk за кратко време од објавувањето ја тргна сината и црвена верзија поради незадоволство на корисниците. Дискусијата за црвен и син пристрасен Time.mk можете да ја прочитате во коментарите подолу, каде има доста интересни коментар што го критикуваат Time.mk бидејќи „етикетира“, но и коментари кои се сложуваат дека македонските медиуми се пристрасни.

Прочитај повеќе

Facebook хакерскиот куп е натпреварување за сите програмери, инженери и развивачи ширум светот кои ќе треба да решат алгоритмички-базирани проблеми во неколку рунди.

Прочитај повеќе