Уредите кои протекоа оваа недела Amazon ги претстави експресно. Компанијата без никакви најави закажа и одржа настан во ист ден, а на него беа претставени неколку нови Echo уреди. Ова се уредите кои порано неделава беа тема на шпекулации, дали ќе има и други најверојатно ќе дознаеме подоцна. Она што е официјално е дека имаме […]

Прочитај повеќе

Amazon најави дека наскоро ќе видиме 8 нови уреди кои ќе доаѓаат со Alexa.  Со ова компанијата ќе се обиде да ја зацврсти својата позиција во освојувањето на паметниот дом. Уредите кои ќе ги претстави компанијата ќе бидат различни, од микробранова печка до уретче за во автомобил, јави CNBC. Паметните уреди за домот не се […]

Прочитај повеќе

Raspberry Pi е навистина флексибилен уред кога станува збор за електроника. Микро-компјутерот досега сме го виделе во куп примери и речиси секогаш нѐ импресионира. Овој пат Raspberry Pi се користи за креирање на паметно огледало.

Прочитај повеќе

Неодамна брачна двојка од Портланд беше непријатно изненадена кога дозна дека Alexa ги снимала нивните разговори. Потоа истите разговори ги препраќала на еден контакт од нивната листа. Можеби начинот на кој дознаа за „прислушувањето“ е подеднакво страшен. Еден вработен во компанијата на сопругот се јавил и им кажал дека има нивна комуникација. Станувало збор за […]

Прочитај повеќе

Нова победа за гласовниот асистент на Amazon со кој може да се управува паметниот дом. Лаптопите на Acer ќе пристигаат со преинсталирана Alexa. Првите модели кои ќе доаѓаат со Alexa се Spin 3 и Spin 5. Ова е мала победа на Amazon кој ќе се обиде да го управува паметниот дом од сите уреди од […]

Прочитај повеќе

Amazon ги објави плановите за Alexa, па сега секој ентузијаст ќе може сам да си направи верзија на популарните Echo уреди. Она што можеби е најважно е дека за ова нема потреба да знаете да кодирате. Сепак не треба да се очекуваат чуда. Она што ќе биде возможно е корисниците да си креираат сопствени персонализирани […]

Прочитај повеќе

Креирањето на листа за шопинг и не некој преголем предизвик. Секако автоматизирањето на целиот процес е кул. Каналот Tinkernut е посветен на давање на нов живот на стара технологија. Овојпат со помош на Alexa и Raspberry Pi заживува прилично стар принтер.

Прочитај повеќе

Рекламите за Super Bowl секоја година стануваат сѐ подобри и посмешни, и секако исполнети со куп славни личности. Така е и оваа година со рекламата на Amazon. Alexa го губи гласот, а тимот на Џеф Безос веднаш наоѓа креативно решение за проблемот. На помош доаѓаат Ентони Хопкинс, Ребел Вилсон, Карди Би и Гордон Ремзи, кој […]

Прочитај повеќе

Како вештачката интелигенција со брзо темпо навлегува во апликациите и како ќе продолжи  да го прави тоа и во иднина. Кои се импликациите врз инвеститорите и девелоперите од овој брз развој на вештачката интелингенција? Погледнете што има да каже Нино Карас од Letz на таа тема.

Прочитај повеќе

Гласовните асистенти на Microsoft и Amazon, Cortana и Alexa сега ќе можат да разменуваат информации. Веста ја објавија директорите на двете компании, Џеф Безос и Сатја Надела. „Светот е голем и разновиден. Ќе има повеќе интелегентни агенти, секој со пристап до различни податоци и области на специјализација. Заедно, нивната моќ ќе биде да се надополнуваат […]

Прочитај повеќе

Amazon е сериозен кога се обидува да им украде дел од бизнисот на Apple и Google. Компанијата не успеа ова да го направи со телефоните и таблет компјутерите, но се чини дека кога домашниот асистент е во прашање, приказната е поинаква. Amazon Echo е најчест домашен асистент во САД, а го користат над 70% од […]

Прочитај повеќе

Alexa и Echo се чекор во иднината на новиот, модерен оперативен систем. Новиот хардвер присутен во сѐ поголем број на домови дефинира потреба од сериозен оперативен систем кој ќе ги поместува границите на она што сега ни е познато во оваа сфера. Amazon со Echo и со Alexa ќе се обиде да го направи она […]

Прочитај повеќе