SuperFounders Skopje организира отворен настан за стартапите и сите кои сакаат да работат во стартапи. Поканети се студенти, невработени и вработени ентузијасти да се запознаат одблиску со македонската стартап сцена, и да разговараат со стартапите кои бараат мотивирани луѓе да им се приклучат во тимот. На настанот гостуваат и искусни претприемачи кои ќе делат совети […]

Прочитај повеќе

SuperFounders најави турнеја низ Балканот на која ќе ја претстави својата акцелераторска програма, преку која ќе понуди шест специјализација во Интернет на нештата, бизнис облак, мобилни сервиси, финансиски сервиси и трговија, алтернативна енергија и животна наука. Нивната програма е одлична шанса за стартапите и стартап ентузијастите кои имаат добра идеја, а им фали менторство како […]

Прочитај повеќе

Во понеделникот 17-ти септември, и во вторникот, 18-ти, во Скопје ќе се одржат две средби на кои се повикани сите македонски стартапи да дојдат и да научат нешто повеќе за балканската турнеја на Pioneers. Овој настан е еден од многуте слични настани што се случуваат во август низ Хрватска, Србија, Босна, Косово и други, со […]

Прочитај повеќе

Ahoy Mateys! На 27-ми март во Скопје ќе пристигне група пирати, но не за да ограбуваат, туку за да ја запознаат македонската стартап сцена. Pirates on Shore се група германски стартап ентузијасти и инвеститори, организатори на European Pirate Summit, кои доаѓаат во Скопје по покана на SuperFounders Skopje. Pirates on Shore во Скопје e дел […]

Прочитај повеќе

Започнува и третата Start програма на раниот стартап акселератор SuperFounders Skopje. Програмата, која започнува следната недела ќе има нов формат со повеќе меѓународни собири, барем три презентации пред интернационални инвеститори за најдобрите стартапи, и ментори со искуство од Techstars, Pioneers, Seedcamp. Пријавувањето е до петокот, 17-ти октомври. Стартапите кои ќе бидат прифатени ќе имаат посебни […]

Прочитај повеќе

Чекавме долго време за PayPal, со надеж дека овој финансиски сервис ќе го олесни купувањето и продавањето на производи на интернет. На PayPal се гледаше како на сервис кој со еден клик ќе ја спаси македонската е-трговија. Но, засега, PayPal во Македонија ќе дозволи само да се трошат пари, односно да се купува од странски […]

Прочитај повеќе

Стартапите од регионот, вклучувајќи ги и тие од Македонија, имаат време до 20-ти октомври да аплицираат за Balkan Venture Forum кој ќе се оддржи на 14-ти ноември во Тирана, Албанија. Настанот е продолжување од BvKF собирот во Софија, но Александар Тасев, основачот на инвестицискиот форум и ко-основач на SuperFounders Skopje, вели дека во Тирана ќе […]

Прочитај повеќе

Мора да се подобрат условите за иновативно претприемништво, вели Александар Тасев, основач на Akota и Balkan Unlimited фондацијата која стои зад Balkan Venture Forum. Форумот е собир на инвеститори, но и е добро место за претставување на регионалните стартапи. На следниот BvKF во Софија, закажан за 22 мај, учествуваат 36 стартапи од регионот, oд кои три […]

Прочитај повеќе

Со цел да го промовира и објасни начинот како функционира онлајн шопингот, а со тоа и да го промовира истиот, TC.mk стартуваше кампања – 1 брендирана шоља за 1 денар со бесплатна испорака.

Прочитај повеќе