Македонската компанија G6 Solutions е нов сопственик на американскиот стартап Effectuate Ventures LLC од Колорадо, основан од Герит Мекгован. Двете компании соработуваат од 2013 година, а Effectuate е еден од првите партнери на G6 во САД. Соработката им овозможи да креираат современи мобилни апликации, платформи за е-трговија и комплексни веб решенија. „Аквизицијата на Effectuate имаше […]

Прочитај повеќе

Google објави дека ги купува акциите на компанијата за менаџирање со API, Apigee. Со тоа стартапот ќе премине во сопственост на Google. Стартапот им овозможува на компаниите да крeираат дигитални производи со отворени API. Ова на Google ќе им овозможи побрза и подобра дигитална интеракција на корисниците на Google Cloud. Интеграцијата ќе овозможи креирање на […]

Прочитај повеќе

Најголемиот производител на процесори Intel, ја купува компанијата Movidius. Процесорите на стартапот им овозможуваат на паметните уреди да ја гледаат и да се прилагодат на околината. Movidus  е помала компанија која има околу 180 вработени, а работи на технологија која на паметните уреди им овозможува да „гледаат“. Intel сака оваа технологија да ја интегрира во […]

Прочитај повеќе

Британската компанија за дизајн на чипови, ARM Holdings, наскоро ќе биде дел од јапонскиот телекомуникациски гигант Softbank Group за 32 милијарди долари. „ARM е одличен стратешки додаток на Softbank групацијата и нашата инвестиција во можностите кои ќе ги нуди интернет на нештата. Ова е најважната аквизиција која сме ја направиле досега и очекувам ARМ да […]

Прочитај повеќе

Мicsrosoft објави на својот блог дека влегле во„дефинитивна зделка“ да ја купат најголемата бизнис мрежа LinkedIn за 26,2 милијарди долари во кеш. Официјалното купување ќе се случи до крајот на годината. LinkedIn е уште еден канал на Мicrosoft да се доближи поблиску до бизнисите и организациите, овој пат преку друштвена мрежа што им фалеше во […]

Прочитај повеќе

Microsoft продолжува со инвестициите во мобилните платформи, и тоа повторно како сервис, а не како производител на хардвер. Новата аквизиција на компанијата е Groove, музичкиот сервис за iOS кој овозможува откривање на музика. Веста за аквизицијата ја потврди креаторот на Groove, Zikera. Groove е сервис што долго време е на App Store, започна на iPod, […]

Прочитај повеќе

Jasper Technologies, наскоро ќе биде дел од Cisco Systems, во партнерство коe најверојатно ќе го чини Cisco околу 1,4 милијарди долари. Аквизицијата треба да му помогне на гигантот со поврзувањето на уреди кои доаѓаат под заедничкото име „интернет на нештата“. Доколку се оствари аквизицијата ќе му овозможи на Cisco да комплетна платформа за интернет на […]

Прочитај повеќе

Microsoft е новиот сопственик на британскиот стартап SwiftKey, автор на една од најпопуларните тастатури за паметни телефони и таблет компјутери. Апликацијата е користи на 300 милиони iOS и Android уреди што ја прави една од најпопуларните тастатури. Но, иако SwiftKey е познат по тастатурата, Microsoft сепак е позаинтересиран за вештачката интелигенција која помага при предвидувањето […]

Прочитај повеќе

Intel и официјално е новиот сопственик на Altera. Аквизицијата на конкурентот го чини најголемиот производител на чипови рекордни 16.7 милијарди долари. Altera е производител на програмабилни логички уреди и променливи комплекси дигитални електрични кола. Компанијaта ја има можеби најветувачката технологија кога се во прашање FPGA процесори (Field programmable gate arrays). Xeon процесорите на Intel кои […]

Прочитај повеќе

Alibaba е нов сопственик на Youku Tudou, кинеската алтернатива на YouТube за кој е-продавницата плати 3,7 милијарди долари. Youku Tudou е дел од најпопуларните платформи за споделување на видео содржини во Кина, со над половина милијарда корисници, вели Mashable. Alibaba и претходно имаше удел во видео сервисот, односно 20 отсто од акциите кои се проценети […]

Прочитај повеќе

Dell повторно се враќа во фокусот на ИТ индустријата, сo најголемата aквизиција во историјата на техничките компании. Dell потроши неверојатни 67 милијарди долари за да го купи EMC, и иако цената можеби изгледа превисока, сепак е исплатена за една од најголемите компании за складирање на податоци, сервери и безбедност. Токму ова е она што ѝ […]

Прочитај повеќе

Конзолата која едно време беше рекордер по собраните средства на Kickstarter, Ouya, сега е дел Razer. Razer кој има сопствена Android конзола – Forge TV, можеби е позаинтересиран за 1.000 видеоигри кои Ouya ги има во својот каталог. Според информациите на TechCrunch дел од аквизицијата се видеоигрите и тимовите за техника и развој, но хардверот […]

Прочитај повеќе