Претставниците од Републиканската партија неодамна им овозможија на телеком операторите да ја продаваат интернет историјата на своите корисници. Операторите можеа ова да го прават и досега, иако им беше потребна дозвола од корисниците. Новата промена овозможува ова да го прават без дозвола. Активистот Адам Мекеланеј ќе се обиде да им покаже на сите кои гласаа […]

Прочитај повеќе

Privacy International објави база на податоци со над 500 компании кои имаат софтвер или хардвер за следење на комуникацијата. Во податоците кои се дел од базата се вклучени и брошури и податоци за извоз на опремата. „Се обидуваме на создадеме ресурс кој ќе овозможи следење на изворите на технологијата која се користи, каде се користи […]

Прочитај повеќе

По петти пат Младински образовен форум и Радио МОФ ве покануваат на Engage 2016, конференција за друштвен активизам кој e еден од настаните кои не сакате да ги пропуштите. Оваа година концептот на конференцијата е малку поразличен, па настанот ќе биде поделен во неколку денови кои ќе се одржат во различни месеци. Првиот настан е […]

Прочитај повеќе

Питер Сунде e можеби совршениот говорник на четвртата конференција за друштвен активизам Engage. Oсновачот на контроверзниот торент сајт Pirate Bay, е исто така и говорник за слободата на говор и слободите на Интернет. Тој помина неколку месеци во затвор поради прекршување на авторски права, иако според него овие права во ерата на Интернетот само ја […]

Прочитај повеќе

(Овој пост е првично објавен во Wired, и е преведен на македонски јазик со дозвола од Питер Сунде, ко-основачот на Pirate Bay и Flattr. Г. Сунде беше неодамна ослободен од шведски затвор во кој помина шест месеци поради прекршување на авторски права.) _______________________________________________________________________________________________ Има неколку големи моменти во животот кога вистински ќе се возбудиш. Кога […]

Прочитај повеќе

Џоди Вилјамс од кампањата Stop Killer Robots бара целосна забрана за равој на потполно автономни летала и машини за воен или вооружен напад. Барањето е да не се дозволи развој на машини кои ќе можат самите да ги одбираат целите на напад, и да не се дозволи напад без човечка команда. Иако вакви машини засега […]

Прочитај повеќе

Пред една година двајца истражувачи Морган Маркиз-Буар од Универзитетот на Торонто и Бил Марцзак од Унверзитетот на Калифорнија започнаа да разгледуваат сомнителни имаил пораки од активисти во Бахраин. Сега тие излегуваат со загрижувачки извештај дека постои основано сомневање дека 25 држави користат софтвер за надзор, за да ги надгледуваат или имаат способност да ги надгледуваат, […]

Прочитај повеќе

Младинскиот образовен форум и Радио МОФ ги објавија сите видеа од неодамнешната конференција за друштвени мрежи и активизам Engage.mk. На настанот се зборуваше за влијанието на друштвените мрежи во интеракција со граѓаните, за како се користи сатирата за да се одговори на „секојдневието наречена пропаганда“ и за како се мотивираат корисниците на мрежите и онлајн […]

Прочитај повеќе

Team Ghost Shell се можеби најактивните хактивисти во последно време. Иако таквиот опис  за нив можеби крие криминални намери, сепак хакерите стануваат се погласни за „правата“. Откако им објавија сајбер војна на Русија и Израел,  во последениот проект за 2012 година објавија 1,6 милиони кориснички податоци од над 30 веб страни. Соопштението и линковите вообичаено […]

Прочитај повеќе

Конечно се достапни видеата од сите говорници и презентации од ENGAGE, првата конференција за друштвени медиуми и активизам во Македонија која се одржа на 25-ти февруари во киното Фросина во МКЦ. Подолу се сите видеа од презентациите од 18-те говорници кои зборуваа за најразлични теми. Презентациите беа претходно објавени и може да ги најдете тука. […]

Прочитај повеќе

Има едно меме што се шири на интернет откако започна мерењето на силите за договорите и законите кои што треба да владеат со него: Освен тоа што изгледа кул на постоечката иконографија (Гај Фокс) да се додаде уште еден херој, ми се чини дека сликичкава затскрива неколку важни поенти, најмногу за и околу ACTA. Прво, […]

Прочитај повеќе

По конференцијата која се случи на 25-ти февруари во Кино Фросина, на која говорниците, изведувачите, публиката и твитерџиите учествуваа во собирот за размена на позитивни пракси, примери и искуства за ефикасно и ефективно делување во интернет и во физичкиот простор. Со вас споделуваме дел од содржината претставена на Engage. Куп фотографии од Engage може да погледнете на Facebook профилот на […]

Прочитај повеќе