Денес официјално беше пуштена во употреба новата страницата Populast.com, изработена од Игор Трајковски, креаторот на веќе добро познатиот агрегатор на вести Time.mk. Populast ги следи популарните објави на друштвените мрежи Twitter и Facebook на над 200 светски медиуми како BBC, CNN, Guardian, Time, Bloomberg, Economist и многу други, како и истакнати личности како Доналд Трамп, Елон […]

Прочитај повеќе

Во ноември Шпанија донесе закон со кој мислеше дека ќе ги заштити медиумите, државата водеде данок на Google, а компанијата како последица од ова го направи најрадикалниот потег и престана да ги агрегира вестите од оваа држава. Но, Шпанската асоцијација на издавачите на периодични изданија побара економска анализа по повлекувањето на Google, а резултатите најверојатно […]

Прочитај повеќе

Google повторно ќе „ја чисти својата куќа“, а овојпат на листата на производи кои ќе исчезнат е Google Reader, алатка која многумина од нас ја користеа за следење на вести од различни извори. Google Reader за првпат беше пуштен во употреба во веќе далечната 2005 година како агрегатори на вести, односно сервис преку кој корисниците […]

Прочитај повеќе

Според сериозни гласини на интернет, бизнис мрежата LinkedIn планира да ja купи апликацијата за агрегирање вести Pulse за цена од 50 до 100 милиони долари. Pulse e мобилна апликација која предлага и агрегира содржина од куп разни сајтови и друштвените мрежи. Има околу 20 милиони корисници ширум светот кои, според Pulse, читаат 10 милиони приказни […]

Прочитај повеќе

Најпопуларниот македонски агрегатор на вести, Time.mk, воведе опција да си ги персонализирате вестите кои што сакате да ги читате. Пример, ако ве интересира технологија, можете да ги изгасите сите останати непотребни политички вести и да читате само ИТ вести. Или пак, ако ве интересираат само вести за фудбал, ќе може да си го подесите Time.mk […]

Прочитај повеќе

GRID.mk е eден од ретките агрегатори на содржина на нашиот пазар што има сопствена апликација за некој од оперативните системи на кои работат паметните телефони. Со помош на GRIDer, вие можете да ги прочитате сите содржини што ги има собрано агрегаторот, како и да ги сортирате според најнови или најпопуларни вести. Извори кои ги користи […]

Прочитај повеќе

Time.mk, најпосетуваниот македонски веб агрегатор на вести, од денес во функција ја пушта својата нова опција преку која ќе може посетителите да ја пребаруваат архивата на македонските медиуми. Архивата на македонските онлајн медиуми е достапна преку time.mk/arhiva/. Откако ќе го впишете вашиот клучен збор за пребарување, ќе бидете пренасочени на страница која ги содржи сите […]

Прочитај повеќе

Популарниот и прекрано дизајнираниот мобилен агрегатор на вести Flipboard, кој беше прогласен за најдобра iPad апликација за 2011, сега официјално е достапен за Android. Flipboard за Android доаѓа со додаден Google+ и YouTube, нешто што не беше достапно во iOS верзијата. YouTube фидот ги прикажува вашите претплати на канали заедно со коментарите, копче за лајкнување, […]

Прочитај повеќе

Oткако се отрки и дека Утрински весник, Дневник и Вест ќе им се придружат на другите .мк медиуми и ќе се повлечат од Time.mk од кој бараа паричен надоместок, агрегаторот го смени начинот на работа и реши да ги објави медиумите повторно. Во блог пост, основачот на Time.mk, Игор Трајковски, објаснува дека најпопуларниот .мк сајт […]

Прочитај повеќе

Незадоволни од тоа што не добиваат пари за својата содржина, без разлика на колку посети добиваат, .мк медиумите им објавија војна на агрегаторите. Првин Канал 5, Сител и ИдиВиди се повлекоа од Time.mk. Ден подоцна и Курир.мк побара 5.000 евра месечно од агрегаторот за вести за својата содржина. Подолу е твит од основачот на Time.mk, […]

Прочитај повеќе

Новиот агрегатор на вести, Буквар.мк ќе се обиде да му конкурира на Time.mk и Daily.mk така што ќе покрај нов алгоритам ќе претстави и агрегирање на видео содржина. „Постоеше потреба од такво нешто, налик на Google News каде што се објавува и видео со актуелните новости. Всушност и во Македонија кога се објавуваат вестите телевизиите […]

Прочитај повеќе

<Надополнето:> Time.mk за кратко време од објавувањето ја тргна сината и црвена верзија поради незадоволство на корисниците. Дискусијата за црвен и син пристрасен Time.mk можете да ја прочитате во коментарите подолу, каде има доста интересни коментар што го критикуваат Time.mk бидејќи „етикетира“, но и коментари кои се сложуваат дека македонските медиуми се пристрасни.

Прочитај повеќе