Adobe на корисниците на Illustrator, Photoshop и Fresco им овозможи колаборација на документи. Софтверот од оваа недела има ново „Invite to Edit“-копче и функционалност. За жал корисниците нема да можат во исто време да работат на документот, но заедничката работа и споделувањето на документи се поедноставени. Функционалноста овозможува и уредување на сликите на различни уреди. […]

Прочитај повеќе

Сигурни сме дека има многу корисници кои пријатно се потсетуваат на времето поминато во бројни Flash игри. Иако Adobe му има свртено грб на Flash, бројни игри и понатаму ви стојат на располагање преку емулаторот Ruffle. Емулаторот Ruffle е на Internet Archive и преку него можете не само да играте илјадници игри туку и да […]

Прочитај повеќе

Нема никакво сомневање во квалитетните потенцијали на Adobe Photoshop. Но, таквото нешто доаѓа со цена која не би можела да си биде дозволена од сите. Поради тоа, обично се потпираме на повеќе од одличната алтернатива – GIMP. Oваа бесплатна алатка ја нуди скоро истата функционалност како и чедото на Adobe, а не ви бара пари […]

Прочитај повеќе

Adobe Premiere Elements е алатка која се одликува со одлични можности за автоматско создавање слајдшоу во фото и видео форма. Но, таквото нешто доаѓа со цена. Иако нѝ се допаѓа Sensei енџинот кој, темелен на вештачка интелигенција, допринесува до импресивен и софистициран краен резултат, Windows верзијата на алатката сепак не работи со HEVC и HEIF […]

Прочитај повеќе

Adobe го купи Magento за 1.68 милијарди долари. Договорот ќе и помогне на компанијата да интегрира онлајн трговија во нивниот “Experience cloud” систем. Magento е онлајн платформа за трговија која функционира со систем кој што располага со предвидлива интелигенција која ќе помогне на Adobe да интегрира систем за онлајн трговија во нивниот Experience Cloud за […]

Прочитај повеќе

Откако речиси сите прекинаа со употреба на Flash, Adobe откри дека до 2020 година полека ќе го повлекува плагинот. Пред неколку години, Flash беше еден од најпопуларните плагини. Се користеше за видео содржина и за flash-видеоигри. Беше неопходен за куп функционалности, од YouTube видеа, до банери за реклами. Денес благодарение на развојот на HTML5, најголем […]

Прочитај повеќе

Најверојатно најпопуларниот софтвер за графички дизајн, Adobe Illustrator, овој месец полни 30 години. Графичкиот дизајн пред Illustrator беше поинаков, подолготраен и постресен процес. На дизајнерите им беа потребни куп линијари, моливи, рапитографи и куп други алатки. Сепак и тогаш и сега главна алатка на илустраторот останува талентот и напорната работа на уметникот.

Прочитај повеќе

Adobe го ребрендираше Project Comet кој сега доаѓа под името Experience Design CC. Се работи за нова UX алатка за дизајнери која е изработена според фидбекот од останатите дизајн алатки на Adobe. Она што го овозможува Experience Design CC е креирање на прототип со кој во текот на целиот процес ќе може да се разгледа […]

Прочитај повеќе

Аpple Pencil беше претставено заедно со iPad Pro, поголема 13-инчна верзија на популарниот таблет компјутер. Цената од над 800 долари, перформансите, големината и самата наставка Pro значи дека Apple ги таргетира професионалците кои беа искрени околу iPad-от. Нивната критика доаѓа во форма на текст од влијателниот Wired во кој стоеше „извини Apple, но дизајнерите не […]

Прочитај повеќе

Adobe започна бесплатно да дистрибуира делови од својот популарен софтвер за едитирање на фотографии, но, наместо да го даде Photoshop во целост, компанијата го раздели својот софтвер на помали делови кои можат да бидат испорачани како апликации на паметни телефони. Photoshop Fix е една од овие апликации, и како што наговестува името, ќе им овозможи […]

Прочитај повеќе

Од први септември Adobe Flash ќе биде блокиран во Chrome со „цел да се подобри искуството со реклами“, како што вели Googlе. Но, тоа што е важно е што Google ќе ги конвертира сите AdWords реклами од Flash во HTML5. Најавено е дека Chrome е доволно „интелигентен“ за да ги паузира Flash рекламите кои стартуваат […]

Прочитај повеќе

Amazon е најновата компанија која се откажува од Flash, откако најави промени веќе од први септември. Amazon прекинува да ги прифаќа Flash рекламите, а се чини дека одлуката на компаниајта е изнудена од промените во Firefox, Chrome и Safari кои сега ја ограничуваат можноста за прикажување на Flash содржини. „Ова ќе овозможи клиентите да имаат […]

Прочитај повеќе