Долго очекуваниот шутер, Destiny 2, ќе биде првата игра која нема да биде направена од студиото Blizzard, а ќе се испорачува и игра преку нивниот клиент. Во чест на веста, се објави и првиот видео приказ со дел од гејмплеј елементите кои би можеле да ги очекувате во играта. Blizzard app е всушност истиот Battle.net […]

Прочитај повеќе

Што е Call of Duty: Infinite Warfare? Со Infinite Warfare, серијалот Call of Duty се префрлува во далечна иднина и ја става судбината на целиот соларен систем во рацете на капетанот Ник Рејес (гласот и ликот се позајмува од актерот Брајан Блум – Game of Thrones). Со оглед на футуристичката тема, имате на располагање нови […]

Прочитај повеќе

Можеби еден од најпопуларните издавачи на видеоигри, Activision-Blizzard, наскоро ќе креира филмско студио. Најверојатно најдобрата вест за љубителите на видео игрите од Blizzard е што целокупната програма која ќе ја креираат ќе биде базирана на игрите кои ги издаваат. Веќе е најавена премиерата на Warcraft the Моvie и судејќи според сценариото, може да очекуваме цел […]

Прочитај повеќе

Доколку мислите дека 2 милијарди долари се премногу за Minecraft, подгответе се за поголемо изненадување. Activision е нов сопственик на King Digital Entertainment, студиото зад Candy Crush, за кое исплати 5,9 милијарди долари. Activision имаат куп наслови на располагање – од легендарните Diablo, Starcraft и Warcraft, па сѐ до Call of Duty, Destiny, Blur, Guitar […]

Прочитај повеќе

Над 16 милиони луѓе се регистрирале за последниот хит на Activision-Blizzard, Destiny, а од продажбата заработиле над 500 милиони долари, јави компанијата во известувањето за акционерите. Ова ја прави Destiny најдобро продавана нова игра во историјата, посебно што е достапна само за конзолите. „Од почетокот бевме убедени дека нашата инвестиција во Destiny ќе се исплати. […]

Прочитај повеќе

Улогата на безмилосниот и контраверзен политичар Френсис Ундервуд на Кевин Спејси во хит серијата House of Cards не само што му донесоа куп номинации за ТВ награди, туку не остана незабележана од Activision кои му ја доделија улогата на антагонист во следната Call of Duty:Advanced Warfare. Call of Duty: Advanced Warfare ќе биде сместена во […]

Прочитај повеќе

World of Warcraft губи играчи и покрај успехот на најновата екстензија која ги претстави пандите, нов континент и нова содржина. Девет години старата мултиплеер игра изгуби 14 отсто од своите играчи во период од јануари до март. Тоа се 1,3 милиони претплатници. Но, WoW и понатаму е напопуларната MMO игра за која се плаќа со […]

Прочитај повеќе

Activision претстави нов енџин за рендирање кој полека ја поминува границата на „вознемирувачката долина“ – концепт од 1970-та година претставен од професорот по роботика Масахиро Мори, пишува Mashable. Концептот вели дека како роботите стануваат се пореални така луѓето полесно се поврзуваат емотивно со нив, се до моментот кога роботите ќе ја поминат „долината“ и ќе […]

Прочитај повеќе

Во соработка со Youtube, Activision за прв пат, ќе овозможи стримање во живо на партиите т.е. на натпреварувањата на играчите на новото продолжение на Call of Duty серијалот, Black Ops II, кое ќе излезе на 13 ноември во САД. Стримот ќе биде од Xbox и PlayStation, а за жал барем засега нема најава дека ќе има стримање […]

Прочитај повеќе

Аctivision и Treyarch ја најавиja Call of Duty: Black Ops 2 со трејлер кој открива дека ова продолжение ќе се фокусира на војување во далечната иднина, поточно во 2025 година. Ова ќе биде сосема ново искуство бидејќи до сега Call of Duty франшизата се фокусираше на минатите светски војни и модерни војни, реални и измслени, […]

Прочитај повеќе

Одличната претпродажба како да најави дека Call of Duty: Modern Warfare 3 може да го урне рекордот на својот претходник Black Ops. Одличниот прием кај публиката и добрите оценки кој играта ги доби од критиката допринесоа Call of Duty да има најдобар старт во продажбата досега. Activision ја потврди веста и дополнително се пофали дека […]

Прочитај повеќе

Во првите 24 часа од пуштање во продажба само во САД и Британија се продадени над 5.6 милиони парчиња на Call of Duty: Black Ops со што се генерираа 360 милиони долари, наминувајќи го рекордот oд 250 милиони долари на Modern Warfare 2, што е претходното продолжение на Call of Duty серијалот. Black Ops ноќта на објавувањето е пуштена за продажба во 12.000 продавници ширум светот.

Прочитај повеќе