Беше само прашање на време пред да го видиме првиот поголем Chromebook. Acer е првата компанија која претстави поголем Chromebook, Acer Chromebook 317. Acer Chromebook 317 покрај 17,3-инчниот дисплеј, доаѓа со Intel Celeron процесор, а осветленоста на тастатурата ќе го направи уште полесно препознатлив. Секако жртва на поголемиот екран често е батеријата, па во овој […]

Прочитај повеќе

Новиот Chromebook на Acer, Spin 713 е веројатно еден од најмоќните и најубави компјутери во својата класа. Дополнително има и хардвер кој е супер моќен, иако целта на Chromebook е повеќе „пониска цена“ отколку супер перформанси. Spin 713 има 13-5 инчен екран со резолуција од 2246х1504px. Компјутерот има 10-та генерација Intel процесор; SSD диск, и […]

Прочитај повеќе

Нова победа за гласовниот асистент на Amazon со кој може да се управува паметниот дом. Лаптопите на Acer ќе пристигаат со преинсталирана Alexa. Првите модели кои ќе доаѓаат со Alexa се Spin 3 и Spin 5. Ова е мала победа на Amazon кој ќе се обиде да го управува паметниот дом од сите уреди од […]

Прочитај повеќе

Еден ден пред Apple да го претстави новиот iPad, Google го претстави првиот Chrome OS таблет. ACER Chrome Tab 10 е фокусиран на едукативниот пазар, каде Google веќе има значителна предност пред конкурентите. Таблетот ќе доаѓа со истиот оперативен систем како и постоечките хибриди кои можат да се поделат на тастатура и таблет. Овој оперативен […]

Прочитај повеќе

Саемот кој се одржува во Берлин, IFA, е едeн од најголемите технички настани кои се одржува во Европа. Периодот во кој се одржува се поклопува со периодот во кој компаниите ги претставуваат уредите кои ќе бидат достапни за продажба за новогодишните празници. Најголемите производители ги презенитара своите уреди и еве дел од нив. Acer: Switch […]

Прочитај повеќе

Acer Predator 21X е супермоќен лаптоп кој по перформансите и хардверот надминува се освен најмоќните десктоп компјутери. Овие перформанси ќе ги чинат љубителите на хардвер 9.000 долари. Иако лаптоп, Predator 21X тежи околу 9 килограми, што го прави потежок и од десктоп компјутерите. Можеби вистински показател за компјутерот е куферот во кој доаѓа, и најверојатно може […]

Прочитај повеќе

Oculus ја намали цената на очилата за виртуелна реалност Rift и на контролерот за 100 долари. Сега цената на целиот систем е 600 долари, 100 долари за контролерот и 500 долари за очилата. Со ова, цената е значително пониска од главниот конкурент HTC Vive. Ова е уште еден чекор кој ќе ја направи виртуелната реалност […]

Прочитај повеќе

Новиот лаптоп на Acer, Predator 21X ќе чини неверојатни 9.000 US долари. Компанијата се обидува да го брендира Predator како гејминг лаптоп, но самата категорија не им прирасна за срце на гејмерите. Лаптопот доаѓа со импресивен хардвер: 21-инчен IPS монитор со резолуција 2560 х 1080; седма генерација на Intel Core i7 процесор; две графички картички […]

Прочитај повеќе

Новиот лаптоп од Acer, Predator 21X e првиот лаптоп со заоблен екран. Уредот доаѓа со технологија за следење на погледот што ќе овозможи подобро искуство за корисниците. Predator 21 X е „flagship“ лаптоп па затоа хардверот е најдобриот кој е достапен. Процесорот е седма генерација Intel Core, доаѓа со две графички картички Nvidia Geforce GTX 1080 […]

Прочитај повеќе

Новиот Chromebook 14 на Acer доаѓа со поробусна изработка и може да издржи пад од 1,2 метри. Освен падовите, Chromebook 14 може да издржи и потурање со вода или сок, и се чини дека е создаден и совршен за потрапавите корисници. Екранот е заштитен со Gorilla Glass, што му дава заштита каква што имаат некои […]

Прочитај повеќе

Acer презентираше нова идеја за модуларен компјутер, во кој компонентите се инсталираат и менуваат поедноставно од било кога досега. Revo Build e претставен на IFA 2015 конференцијата која се одржува во Берлин. Начинот на кој функционира уредот потсетува на модуларните телефони oд Project Ara, но со дополнително олеснување. За разлика од Ara овде сите компоненти […]

Прочитај повеќе

Lenovo и Acer се првите производители на паметни телефони кои гo послушаа корисниците и нивната потреба за батерии со поголем капацитет. Станува збор за три уреди кои ќе доаѓаат со батерии со капацитет на батеријата на 4000 mAh, кои се наменети за бизнис корисници што често патуваат. За споредба тоа е скоро три пати поголема […]

Прочитај повеќе