Видео објавено на YouTube на 27 декември од страна на холанѓанецот Ханс Нордсиџ, кое е всушност снимка од камерата во неговото возило, прикажува како авто-пилотот во автомобилот Tesla Model S предвидува сообраќајна несреќа и кочи пред самиот возач да притисне на кочниците. На видеото се слуша како авто-пилотот реагира и го предупредува возачот неколку секунди пред да се случи несреќата, […]

Прочитај повеќе

Tesla најави нова верзија на Моdel S и Model X. Новиот модел P100D Ludicrous ќе биде побрза од основниот модел и ќе доаѓа со поголема батерија. Новите верзии на Tesla автомобилите се трети едни од најбрзите автомобили во светот, но единствени кои масовно се произведуваат. Единствените две возила кои се побрзи, LaFerrari и Porsche 918 Spyder, […]

Прочитај повеќе

Автоматското управување во Tesla беше причина за нова сообраќајна незгода. Сензорите на возилото не детектираа возило на патеката на Tesla, но од компанијата велат дека асистентот воопшто не требал да биде вклучен во овој период. Компанијата нема план да го исклучи автоматското управување, но најавија дека наскоро ќе им објаснат на клиентите кога и како […]

Прочитај повеќе

Tesla си го исполни планот да испорача 50.000 електрични возила во 2015 година, надминувајќи ја бројката со само неколку стотина возила, пренесува Fast Company. Но, иако Tesla Model S станува сѐ попопуларен (веќе има и еден модел во Македонија), компанијата сепак се соочува со проблем. Возилата се прескапи во моментот, над 60.000 долари, и желбата […]

Прочитај повеќе

Иако Tesla Motors вели дека Model S може со едно полнење на батеријата да помине 425 километри, програмерот Бјорн Ниланд успеа да пројде 728 километри со единствено полнење на батеријата. Се разбира за потфатот на г. Ниланд требаше да бидат исполнети некои услови. Тој речиси постојано возеше со најекономичната брзина од 40 km/h на пат […]

Прочитај повеќе

Tesla Motors најави нов електричен Roadster автомобил, и иако ова е одлична вест што доаѓа официјално од компанијата, сепак ќе треба трпение. Новиот автомобил ќе биде достапен дури по четири години. Сегашниот Roadster е модификуван Lotus Elise, но според најавата новиот модел ќе биде потполно ново возило, пренесува Verge. Дополнително компанијата најави надградба на сите […]

Прочитај повеќе

Илон Маск конечно ja oткри новата верзија на својот електричен автомобил – Tesla D – кој е првиот модел од фабриката со погон на четири тркала. Оттука и името на автомобилот „D“ или дуал бидејќи доаѓа со два мотори, еден за предните и еден за задните тркала. Погонот на сите четири тркала ќе го намали […]

Прочитај повеќе