Нова епизода на новиот гејминг подкаст MKD20. Овој пат се дискутираат игрите кои оставија најголем впечаток во 2015-та година. Меѓу нив се Pillars Of Eternity, Shadowrun Hong Kong, Sunless Sea, Satelite Reign, The Witcher 3, Fallout 4 и Heroes Of The Storm. Очигледно е дека не може да помине една листа на најдобри игри без […]

Прочитај повеќе

Честитки до Андреј Спасовски кој е првиот македонски шампион во Hearthstone: Heroes of Warcraft, и честитки до Самоил Петревски од Гоблин гејмс за организација на фантастичниот прв официјален турнир за играта во Македонија. На турнирот се појавија околу 150 луѓе, а за тие што не присуствуваа, Гораст им фрли клетва: „сите кои не беа на […]

Прочитај повеќе

MKD20, новиот гејминг подкаст ја објави својата трета епизода на YouTube. Подкастот оди премиерно на Twitch секоја среда во 21:00 часот, а снимките се реобјавуваат на YouTube. Подкастот рецензира нови и популарни игри, и во оваа епизода започнува со Paragon, нов MOBA наслов кој изгледа фантастично, и ако ги исполни очекувањата ќе биде сериозна конкуренција […]

Прочитај повеќе

GG.mk имаше невообичаен гостин во последната епизода. Јанко „Јади Бурек“ Илковски можеби сега е познат по своето политичко шоу, но дечките од GG.mk го памтат како водител на првaта радио емисија за игри во Македонија на Канал 103 во деведесетите, во времето „кога немаше интернет, а игрите се шверцаа од запад“. Disclaimer: IT.com.mk е медиумски […]

Прочитај повеќе

Let the games begin. Добивме втор гејминг подкаст насловен како MKD20 кој е конкуренција на GG.mk, иако и двете емисии за игри се бодрат заедно да го промовираат гејмингот како алтернативна уметност. И двата подкасти одат премиерно на Twitch, демонстрирајќи дека не мора да се размислува за традиоционални медиуми кога се во прашање видео емисии, […]

Прочитај повеќе

Многу се зборува за виртуелната реалност како иднината на гејмингот. Но, таа иднина сè уште се развива, предводена од Oculus Rift кој беше искористен од еден македонски тим да направи фантастична игра. Двајца членови од тимот Dark-1, Кристијан Трајковски и Филип Чаусидис, гостуваа во eмисијата за игри GG.mk, каде објаснуваа како се работи со Oculus […]

Прочитај повеќе

Последната епизода на емисијата за игри GG.mk беше посветена на тетовска играчница; на популарната DotA 2 и интервјуто со DrDurex, стример на Twitch; на Star Wars Battlefront; на Tomb Rider и Fa. Но, имаше и уникатна премиера. Гораст за прв пат го водеше шоуто со наочари за вид, и можеби наочарите го натераа да го […]

Прочитај повеќе

Ах, есен! Доаѓаат празници и стартува нова гејминг сезона, која веќе има фантастични наслови предводени од Fallout 4, нова екстензија на Starcraft и нова Call of Duty: Black Ops 3. Овие игри се толку добри и толку профитабилни што ако некој ги спои, ќе експлодира светот, вели Гораст од GG.mk, единствената македонска емисија за игри […]

Прочитај повеќе

Како сите нас, и GG.mk се фанови на Blizzard и нивните фанатастични игри како Warcraft, Heartstones, Heroes of Storm, Overwatch, Starcraft и Diablo. Нема гејмер кој не се возбудува пред нивната конфенцеренциja BlizzCon 2015 на која традиционално се најавуваат сите нови експанзии и вести. Можеби најдраматичниот момент беше претставување на трејлер за филм, Warcraft the […]

Прочитај повеќе

Кој е најдобриот лош и голем бос со кого сте ги имале најдобрите битки? Дечките од GG.mk ги разгледуваa сите најинтересните антагонисти кои ги сретнале во видеогрите, што беше интересна дискусија бидејќи ќе дознаете за фантастични битки и ќе ви дадат идеја за која игра да ја играте следна. Беа рецензирани и Undertale, SWTOR Knights […]

Прочитај повеќе

Small Star Empires е игра на табла, креирана и нацртана од Милан Тасевски. Ова е првата македонска игра на табла, која беше претставена на втората епизода на GG.mk од втората сезона. Игрите на табла постојат пред видеоигрите, и сé уште се популарен и заразен жанр за играње со пријателите. Дури и во Македонија. Можеби треба […]

Прочитај повеќе

GG.mk, или според нив „најдоброто шоу за игри во галаксијата далеку, далеку!!!“, ја стартува својата втора сезона. Премиерите од секоја нова епизода повторно одат секој понеделник на Twitch.tv каде имаат над 90.000 прегледи, и уште илјадници прегледи на YouTube каде се објавуваат снимката. Големи промени нема, истата екипа составена од Данко, Гораст и Бобо се […]

Прочитај повеќе