Изгледа дека Warcraft the Movie помина добро според дечките од GG.mk, ако се суди според нивните оценки и инспирација да направат листа на топ 5 најлоши и најдобри филмски адаптации на игрите. Убедливо SuperMario и Street Fighter се најлошите филмови направен со сценарио од видеоигри, но кој е најдобриот?

Прочитај повеќе

Oвој пат GG.mk не им посвети толку внимание на игрите, но на нешто за кој што секој од вас сонува – хардвер дизајниран за гејмери од Razer. Видовме unboxing на Razer слушалките, Nаga глувчето и тастатурата Anansi. Видовме коментари за Uncharted 4: A Thief’s End, новата Doom и Stellaris. Ах да. Да не заборавиме дека […]

Прочитај повеќе

Што можеш да правиш во новата Civilization 6? А зошто Battlefield 1 ќе биде интересна игра? Следете го MKD20, видео подкастот за игри, за да ги дознаете сите новости поврзани со гејмингот, да чуете рецензии за новите игри, и да чуете зошто треба да сте возбудени за насловите што доаѓаат.

Прочитај повеќе

Дали може игра да помогне со деменцијата? Sea Hero Quest е тема на новата епизода на GG.mk кои ја поканија невропсихологот Катерина Каранфиловиќ да им помогне да ја разберат деменцијата. Играта тврди дека може да им помогне на истражувачите да ја истражат и да помогнат во спречување на деменцијата. Игрите веќе „не се бабароги“ вели […]

Прочитај повеќе

CoD, WoW, Super Mario, GTA, Need for Speed, Final Fantasy… една од овие игри, без разлика на која верзија, сигурно ви е омилената игра што некогаш сте ја играле, и би ја играле пак. GG.mk направи листа на најуспешните франшизи на сите времиња, според бројот на продажби, заработени пари, но поважно влијанието кое го имаат […]

Прочитај повеќе

Што се случува во гејминг светот? Red Dead Redemtion 2 и Total War: Warhammer се двата највозбудливи наслови кои треба да ги очекуваме велат дечките од GG.mk во својата нова епизода. Не треба да се заборави и на Homefront the Revolution и Dark Souls 3. Погледнете ја епизодата.

Прочитај повеќе

Дали Dark Souls 3 е „игра на годината“? Наместо да ја рецензира играта, GG.mk се реши да покаже гејмплеј од Dark Souls 3 која имаше официјално лансирање и во Скопје. Играта изгледа импресивно, со фантастична графика, подобар гејмплеј, но играта може да биде малку спора за некои играчи. Во секој случај погледнете го гејмплејот. Disclaimer: […]

Прочитај повеќе

Изгледа и девојките дека играат Hearthstone. И некои се навистина добри во тоа. Тиана Ивановска е еден од најдобрите македонски играчи во Hearthstone, која имаше успешни три турнири, а на последниот беше вториот најдобар играч. Тиана гостуваше на емисијата за игри, GG.mk, на која ја објасни причината како успеа да ги победи машките хорди. Со […]

Прочитај повеќе

Што се случува најново во гејминг светот? GG.mk стартува нова епизода во која освен вообичаените вести, критики и рецензии за игрите, посветија и малку време на рецензија на дигиталниот фотоапарат Sony Alpha 7-II. Disclaimer: IT.com.mk е медиумски партнер на GG.mk бидејќи веруваме дека гејмингот е добро хоби и одличен е-спорт.

Прочитај повеќе

За само десет дена Small Star Empires стана македонски Kickstarter рекордер, со собрани 14.000 австралиски долари за само десет дена. Играта на табла ја исполни квотата на кампањата со останати 20 дена, па можно е да собере многу повеќе пари за да биде реализирана и пуштена во продажба. Но, за што се работи? Креаторот на […]

Прочитај повеќе

GG.mk успеа да го направат тоа што на многу гејмери не им успева – смирено и културно дискутираа за која е најдобрата MMO и зошто World of Warcraft, и по 11 години, останува една од најдобрите игри во историјата. Покрај дискусијата за масивните мултиплеери, се рецензираа и Hitmani и Tom Clancy’s The Division, која станува […]

Прочитај повеќе

Гејминг подкастот MKD20 ја стартуваше својата 15-та епизода во ново студио, од кое ќе продолжат да ги рецензираат најновите. Оваа епизода се рецензираат плејада на кул нови игри Hitman, Overwatch, Chronicles Of Elyria, ReCore, Star Wars, Doom… Подкастот оди во живо секој четврток во 22:00 часот на Тwitch, но секоја епизода може да се погледне […]

Прочитај повеќе