SpaceX и стартапот Geometric Energy Corporation (GEC) работат на испраќање на реклами во орбита. Досега веста ја потврди Самуел Рид, директор и основач на GEC, но нема никаква потврда од SpaceX. Потфатот сè уште е во рана фаза. Стартапот работи на развој на сателитот кој ќе го овозможи рекламирањето во орбита. Планот е на едната […]

Прочитај повеќе

Тестовите на системот за сателитски интернет на SpaceX, Starlink веќе ги даваат првите резултати. Брзината на интернет врската е побрза од 150 мегабити во секунда, а во Белви, Вашингтон е забележана рекордна брзина од 205,82Mbs, јави Business Insider. Starlink на овие тестови е толку добар што брзината е подобра од 95 отсто од интернетот кој […]

Прочитај повеќе

SpaceX има доволно Starlink сателити во орбита за да започне со првите обемни тестови за широкопојасен интернет. Единствено потребно е да се остави доволно време овие сателити да ја пронајдат потребната локација. Овие сателити би можеле за околу 135 дена да бидат на својата положба и првите тестови на Space X интернет се очекуваат по […]

Прочитај повеќе

По успешната мисија со екипаж и пристигањето на Меѓународната вселенска станица Space X се фокусира на вселенското летало „Starship“. Ова е пораката која Елон Маск ја испратил до вработените во интерна имејл комуникација до која дојде CNBC. Сметајте дека ова приоритет (со исклучок на сè што може да го намали ризикот при враќање на Dragon) […]

Прочитај повеќе

Минатата недела Елон Маск ја претстави иднината на SpaceX. Иако не беше ништо спектакуларно што не сме слушнале досега, сепак беше интересно повторување и потсетување на следните планови. Веројатно најголемо изненадување и брзината со која се предвидуваат првите летови во орбита кои се закажани веќе за 2020 година. Како дополнителен приод за SpaceX, а без […]

Прочитај повеќе

Конечно ја видовме и  долго најавуваната презентација на новото летало на SpaceX. Елон Маск го претстави леталото за кое верува дека ќе му помогне на Space X да ја освои вселената. Oчекува првите летови во орбита да бидат за 6 до 7 месеци. „Ова звучи тотално лудо, но мислам дека сакаме да се обидеме да […]

Прочитај повеќе

На натпревар чија единствена цел е напредокот на Hyperloop првата награда ја освои тим од Техничкиот универзитет од Минхен. Тимот ја освојува главната награда веќе трет пат, но она што е поимпресивно е дека успеаја да ја зголемат брзината за речиси 50%. Брзината на возилото достигна 457 километри на час. Претходниот рекорд на тимот поставен пред […]

Прочитај повеќе

Space X испрати во орбита сателит тежок 7.076 килограми. Ова е досега најтешкиот сателит испратен во вселената. Ова е само втора мисија на „Block 5“ Falcon 9 ракетата, но досега и двете мисии се успешни. Сателитот Telstar 18 Vantage е во сопственост на канадски провајдер. Во следните 15 години со сателитот ќе се обезбеди Wi-Fi пристап […]

Прочитај повеќе

Првиот сателит на Internet.org иницијативата, поддржана од Facebook, е уништен во експлозија на лансирната рампа во Кејп Канаварал. Експлозијата го зафати сателитот и ракетата Falcon9 на Space X која требаше да го лансира сателитот во орбита. Уништена е и лансирната рампа. Лансирањето беше закажано за сабота 3 септември. Цената на сателитот е околу 200 милиони […]

Прочитај повеќе

SpaceX објави забавено видео од ракатета Falcon 9 и ќе биде најкул видео кое ќе го видите денес! Falcon 9 е ракета која компанијата ја користи за транспорт на леталото Dragon до орбитата.  Ракетата досега направи повеќе летови, а од компаниајта се надеваат дека во иднина ќе испраќаат и луѓе.

Прочитај повеќе

Ракетата на SpaceX, Falcon9, одбележа историски момент со тоа што успешно слета на океанска платформа. Ова е историски важно од причина што слетувањето на ракетите, ќе ја зголеми безбедноста и ќе дозволи повторно користење на ракетите или барем делови од нив.

Прочитај повеќе

Crew Dragon, новото вселенско летало од SpaceX, компанијата на Илон Маск, ќе биде поудобно и полуксузно од сите досегашни летала. Со оглед на тоа дека компанијата има искуство со луксузни автомобили, нема да ве изненади и што внатрешноста на вселенскиот брод наликува на автомобил. Кога ќе биде готов, Crew Dragon ќе биде потполно автономен вселенски […]

Прочитај повеќе