Windows 7 има поддршка само уште оваа година, но корисниците сè уште не се подготвени да го заменат. Дури 36,90% од корисниците користат Windows 7, а Windows 10 користат 39,22% од корисниците, вели ArsTechnica. Податоците доаѓаат од Net Market Share, сервис кој често го користат и производителите на софтвер. Сепак имајќи предвид дека Windows 10 […]

Прочитај повеќе

Microsoft официјално објави дека Windows 10 Pro и Enterprise верзиите ќе добијат нова функционалност – Windows Sandbox. Станува збор за виртуелна машина базирана на истите технологии како и Windows Containers. Функционалноста ќе помогне за поголема безбедност на корисниците. Секој софтвер кој ќе работи во виртуелната околина ќе работи како на нова инсталација на Windows. Дополнително, […]

Прочитај повеќе

October 2018 Update верзијата на Microsoft Windows 10 веќе не е достапна за преземање, а Microsoft ги предупреди и корисниците кои веќе ја преземале надградбата да почекаат. Причината за ова е што дел од корисниците кои ја инсталирале надградбата пријавуваат исчезнати фајлови. Бројот на овие корисници е ограничен, но сепак Microsoft сака да ги пронајде […]

Прочитај повеќе

Оние кои користат Windows 10, но тврдоглаво му пркосат на новиот изглед на Start копчето, веќе подолго време се запознаени со Classic Shell. Овој бесплатен програм до пред некое време ви дозволуваше да го замените Start менито во Windows 10 со тоа од Windows 7. Авторот на овој програм, меѓутоа, крена раце од понатамошниот развој […]

Прочитај повеќе

Производителот на чипови Qualcomm претстави нов процесор. Иако традиционално производителот се поврзува со процесори за паметни телефони, новиот процесор доаѓа за компјутери. Компанијата процесорот го претстави заедно со Samsung на Computex. Snapdragon 850 е наменет за Windows 10 Always Connected компјутерите и треба да биде замена за процесорите кои се користат во хибридните компјутери. Со ова […]

Прочитај повеќе

Kои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, седумдесет и петто издание. It Lurks Below е симпатична и невообичаена игра која комбинира елементи на Diablo и Terraria, а навлезе во ран пристапот на Steam минатата недела. Гејмплејот е далеку од случајност, особено кога ќе земете во […]

Прочитај повеќе

Нова верзија на оперативниот систем Windows наскоро би можела да биде претставена за корисниците. Новата верзија на оперативниот систем ќе биде помала и ќе биде наменета за уредите со помали дискови. Целта ќе биде Microsoft да освои пазар кој сега е надвор од дофат. Станува збор за евтини уреди кои доаѓаат со помали дискови, можеби […]

Прочитај повеќе

Според сите показатели, Windows 10 е најсупериорната верзија на оперативните системи на Microsoft, но оние кои копнеат по одреден ретро фактор би можеле да ги земат следниве предлози во предвид. Наместете и користете Screen Saver Во времето на големите CRT монитори, употребата на Screen Saver-от беше корисна. Новите (LCD) монитори, меѓутоа, немаат никаква практична корист […]

Прочитај повеќе

Не е можно вашиот компјутер да е толку бавен. Сигурни сте дека не бил толку бавен, но тврдоглавиот метален ѕвер одбива послушност и не сака ништо повеќе од петминутно отворање Chrome и свирепо замрзнување и на најосновните операции. Пред да го форматирате хард дискот и да реинсталирате свежа копија на оперативниот систем, пробајте си ја […]

Прочитај повеќе

Порано или подоцна, доаѓа време кога сте презаситени со моментниот изглед на Windows 10 и барате одредени промени. Многумина корисници, обично се презадоволни со едноставно менување на десктоп темата преку десек клик било каде на позадината и избирање personalize, па themes. Но, одредени корисници бараат потемелно освежување и целосна замена десктопот, така што се менува […]

Прочитај повеќе

Мicrosoft имплементира содржителни надградби за Windows 10 два-пати годишно. Со излегувањето на овој оперативен систем, корисниците искусија значителни надополнувања, првин со Anniversary Update, а потоа со Creators Update и последниот Fall Creators Update. Наредниот месец се спрема пролетната надградба, позната како Redstone 4 или Spring Creators Update. Надградбата првенствено ќе се фокусира проширената реалност и ќе се одликува со нова […]

Прочитај повеќе

Microsoft најавува дека во иднина нема да постои сегашната верзија на Windows 10 S. Компанијата ја користи оваа верзија за корисници на кои им е потребна поголема безбедност, но не им пречат помалите можности во менаџирањето на оперативниот систем. Windows 10 S е оперативен систем кој поради ова доаѓа со некои ограничувања. Всушност Windows 10 […]

Прочитај повеќе