EyeVerify, компанија чија технологија ја користат и банките во САД, сега е дел од Ant Financial, компанија која пак е во сопственост на Alibaba. Ant Financial е одделот на Alibaba за финансиска исплата, јави Fortune. Технологијата на EyeVerify овозможува биометриски пристап до сметките, преку скенирање на окото. Сензорите кои ги користи компанијата ги скенираат крвните садови во […]

Прочитај повеќе

Не така одамна Yahoo беше првата врата кон интернет за десетици милиони корисници. Неколку генерации го користеа Yahoo Messenger да разговараат и да запознаат нови пријатели, но сега и последните потсетници на некогашниот гигант заминуваат. Компанијата за 4,8 милијарди долари ќе стане дел од Verizon, јави Recode. Зделката треба да се финализира денес пред да […]

Прочитај повеќе

Директорот и основач на Alibaba, кинеската продавница која добро им е позната на македонските корисници; Џек Ма е најверојатно еден од луѓето кои имаат добро искуство со роба која е неовластена фалсификат на познати брендови. Азискиот Amazon на почетоците имаше куп проблеми со копии на познати брендови, против кои се бори во соработка со овластените […]

Прочитај повеќе

Кинескиот гигант Alibaba се согласи да инвестира 1,25 милијарди долари во ланецот за достава Ele.me, јави Reuters. Во превод, името на сервисот значи „Гладни?“. Со ова Alibaba ќе стане најголем инвеститор во стартапот и ќе добие 27,7 отсто од акциите на Ele.me. Инвестицијата е продолжување на праксата на најголемата кинеска продавница за offline-to-online стратегијата која […]

Прочитај повеќе

Yahoo ќе се реструктуира така што ќе креира spin-off дел во кој ќе ги има сите своите важни интернет бизниси, како мејлот, пребарувањето, Tumblr и други; и дел кој ќе го задржи уделот од 15 отсто во кинеската продавница Alibaba, вели New York Times. Вредноста на Yahoo сега е над 33 милијарди долари, главно поради […]

Прочитај повеќе

Alibaba е нов сопственик на Youku Tudou, кинеската алтернатива на YouТube за кој е-продавницата плати 3,7 милијарди долари. Youku Tudou е дел од најпопуларните платформи за споделување на видео содржини во Кина, со над половина милијарда корисници, вели Mashable. Alibaba и претходно имаше удел во видео сервисот, односно 20 отсто од акциите кои се проценети […]

Прочитај повеќе

Нe му успеа на Amazon, ниту на македонските е-продавници. Но му успева на кинескиот AliBaba да ја освои Македонија со своите евтини производи и бесплатна достава. Во интервју за Канал5 во кое се дискутираше „дали Македонски пошти можат да се справат со онлајн нарачките?“, раководителот во Пошти, Деан Велковски, откри една фасцинантна статистика – дека 90 […]

Прочитај повеќе

Alibaba започнува соработка со израелскиот стартап Visualead, кој работи на поатрактивни QR кодови. Со новите QR кодови кинеската продавница Alibaba сака да стави крај на продажбата на неоригиналните и фалсификувани производи. Преку QR кодовите корисниците ќе можат да проверат дали се работи за оригинален производ, додека брендовите ќе можат да ги персонализираат кодовите. Компанијата започнува […]

Прочитај повеќе

Не помина ни еден ден од излегувањето на Apple Watch, веќе на кинескиот Alibaba се појавија првите фалсификати. Станува збор за наколку бренови како AW08 и iWatch кој не само што се наликуваат по изгледот, туку и корисничкиот интерфејс е копија на оној на Apple, јавува BBC. „Alibaba Group е посветена на борбата со фалсификаторите. […]

Прочитај повеќе

Најголемата кинеска продавница и една од најголемите светски интернет продавници, Alibaba, започна со тестирање на дронови за испораки, јави BBC. За разлика од Amazon и Google кои тестираат сопствена испорака со дронови, Alibaba тестира со вистински продукт (чај) кој ќе го доставуваат до вистински купувачи, со што сепак е еден чекор понапред од конкурентите. Тестовите […]

Прочитај повеќе

По се изгледа Xiaomi не се единствената кинеска компанија која е воодушевена од Apple. Основачот на азискиот гигант за е-трговија Alibaba, Џек Ма, вели дека заинтересиран за партнерство со Apple со кое Alipay ќе биде достапен на новиот сервис за плаќање Apple Pay. Во интервју кое е дел од Wall Street Journal Digital конференцијата г. […]

Прочитај повеќе

Alibaba e кинески гигант, пандан на Amazon, кој по само една недела на јавната Њујоршка берза го поремети светот, генерирајќи приходи кои му ја искачија вредноста на 160 милијарди долари. Аlibaba e една од најскапите компании на Интернет, но која не доаѓа од САД или Европа, туку од источната Кина, чија вредност е повисока од […]

Прочитај повеќе