Англискиот премиерлигаш Arsenal F.C. е првиот фудбалски клуб кој влегува во светот на крипто валутите. Фудбалскиoт клуб ќе промовира дигитални токени на американската гејминг компанија CashBet, јави Reuters. Arsenal ќе биде ексклузивен и официјален партнер на обложувалниците. Компанијата се подготвува за првиот „initial coin offering“ (ICO). CashBet работи на криерање на софтвер кој ќе им […]

Прочитај повеќе

Група истржувачи објавија документ во кој тврдат дека манипулациајта со биткоин е полесна отколку што изгледа. Дополнително, порастот на цената на биткоин минатата година од 150 на 1 000 долари го лоцираа кај еден манипулатор. Според овој документ со цената на вредноста на биткоин манипулираат најмногу еден или двајца големи играчи. Како причина за ова […]

Прочитај повеќе

Еден од најпрепознатливите инвеститори на берзата, г. Ворен Бафет, предвиде лош крај за крипто валутите. Милијардерот е еден од најпознатите инвеститори, а има репутација на речиси непогрешлив предвидувач. Г. Бафет изјави дека не инвестирал, ниту некогаш ќе инвестира во крипто-валута. Тој не е импресиониран ниту од бикотин, ниту од некоја друга дигитална монета, пренесе Guardian. […]

Прочитај повеќе

Властите од Јужна Кореја објавија дека планираат да забранат тргување со крипто-валути. Главна причина за забраната е да се оневозможи неплаќањето на данок. Речиси веднаш по објавата, започна и падот на дел од криптовалутите. Биткоин падна од 15.000 долари на 13.300 долари, пред да се стабилизира. Со оглед на тоа што Јужна Кореја е технолошки гигант, […]

Прочитај повеќе

Во последно време изгледа како секој да ќе си направи сопствена крипто валута. Куп различни индустрии, држави и ентузијасти веќе претставија сопствени дигитални валути. Можеби затоа и не големо изненадувње дека и Kodak лансира сопствена валута. Популарниот производител на камери во партнерство со лондонската компанија Wenn Media Group започна со ICO. Малку потоа акциите на […]

Прочитај повеќе

По растот од 56% во последниот петок од 2017 година, Ripple го надмина етериум Ethereum, и сега има втор најголем удел во пазарот на криптовалути. Криптовалута чини 2.23 долари, а на неа отпаѓаат 86.3 милијарди долари од вкупниот дел крипто валути. Претходно Ethereum беше зад биткоин по вкупната цена на пазарот на крипто валути. Сепак по […]

Прочитај повеќе

Криптовалутите, а пред сѐ blockchain, се дел од највозбудливите технологии последниве неколку години. Но, дали знаете што се криптовалути и што е blockchain? Ако не знаете точно што се криптовалути и технологијата зад нив не грижете се, не сте осамени. Неодамна на една тема на ProductHunt се отвори прашањето за најдобар материјал за запознавање со […]

Прочитај повеќе

Најпопуларната криптовалуита во моментов искачува нови височини. Bitcoin ја надмина границата од 15.000 долари, и барем засега не изгледа дека ќе запре. Иако добар дел и од ентузијастите погласно предупредуваат дека балонот би можел да пукне. Крипто валутата порасна од 14.000 на 15.000 за помаку од 10 часа. Аналитичарот на CNBC Џим Крејмер иако е оптимист, предупредува: […]

Прочитај повеќе

Словенечката биткоин берза NiceHash е хакирана, и од новчаниците се украдени 4,700 биткоини. Според сегашната цена, вредноста на украдените биткоини е проценета на 64 милиони долари. NiceHash е берза која им овозможува на коррисниците да заменат процесирачката моќ на своите компјутери за криптовалути. Станува збор за професионален напад со софистициран социјален инженеринг зад него, вели […]

Прочитај повеќе

Ако по нешто биде запаметена 2017 година тоа е по бројните криптовалути и нивното неуморно доминирање на пазарот. Со оглед на тоа дека Bitcoin пали и жари на сите фронтови, одредена група корисници (читај: хакери) прават сè што е во нивната моќ за да дојдат до што поголема количина од посакуваното дигитално богатство. Една од […]

Прочитај повеќе

Македонските граѓани и индустријата заедно трошат 6,96 TWh електрична енергија годишно. Копачите на криптовалута глобално трошат 29,05 TWh електрична енергија, или 4.17 пати повеќе од Македонија. На оваа листа Македонија не е осамена, над 20 држави од Европа, трошат помалку електрична енергија од крипто-рударите. Високата цената и растот на популарноста на криптовалутите предизвика голем интерес […]

Прочитај повеќе

Иницијативата Bail Bloc работи на решение кое ќе овозможи на обвинетите својата кауција да ја платат со криптовалута. Идејата е преку „волонтирање“ со процесирачката на компјутерите, корисниците да помогнат со плаќањето кауција. Кауција плаќаат обвинетите за да можат да се бранат од слобода. Обвинетите не секогаш се виновни, па можноста за плаќање на кауција ќе […]

Прочитај повеќе